Az őszi kalászos gabonákban, elsősorban a nagy széltippannal fertőzött területeken terjedt el az őszi gyomirtási technológia. Ennek oka, hogy ősszel hatékonyabban, időben és olcsóbban el lehet végezni a védekezést. Számos hatóanyag áll a rendelkezésre, amelyek eddig megoldották a problémát. Azonban az elmúlt években olyan folyamatoknak vagyunk tanúi, amelyek megkövetelik az új, markánsan robusztusabb megoldások használatát.
1. ábra: Nagy széltippan-fertőzöttség alakulása az Országos Gyomfelvételezések szerint (gyomborítás %)
1. kép: Nagy széltippannal erősen fertőzött terület Mezőkövesd és Szentistván között 2016. június közepén
Az elmúlt évben kivonásra került két olyan hatóanyag (triaszulfuron és az izoproturon), amelyeket nagy területen használtak az őszi gyomirtásban. A lehetőségek szűkültek, a problémák viszont nőnek.
Ezek miatt szükség van egy olyan jellegű őszi gyomirtásra, amely kiküszöböli ezen tényezők hátrányait és egy teljesen más megoldást nyújt a termelők részére. Ezen kritériumoknak tökéletesen megfelel a 2015. őszén bevezetésre került Bizon őszi kalászos őszi gyomirtó szer.
A Bizon a következőket nyújtja a termelőknek:
2. kép: Előtérben ősszel Bizonnal kezelt terület, háttérben más hatóanyagokkal ősszel kezelt és tavasszal felülkezelt terület, Tiszatelek, 2015. június 17.
3. kép: Középen Bizon hatása nagy széltippannal és kétszikű gyomokkal erősen fertőzött területen, Szolnok, 2016. június 7.
4. kép: Bizon hatása pásztortáska és árvakelésű repce ellen, 2016 tavasza, Szeged
A sikeres őszi gyomirtás a legkíméletesebb az őszi búza és árpa számára, ugyanakkor különösen száraz körülmények között, amikor a gyomok rengeteg vizet és tápanyagot vonnak el a kultúrnövénytől, a legnagyobb termést biztosítja a termelő számára. Minél később történik a gyomirtás, annál nagyobb a termésveszteség. Nagyon kevés adat áll a rendelkezésünkre, amely azt mutatná, hogy mikor érdemes elvégezni a gyomirtás. A 2014/15-ben beállított, majd 2015 nyarán betakarított, szélsőségesen gyomos szolnoki kísérletünk bebizonyította, hogy a minél korábbi gyomirtásnak óriási szerepe van (2. ábra). Ez különösen igaz volt a száraz telet és tavaszt követően. A Bizonnal korai posztergensen kezelt terület 70 %-al (+4 t/ha) adott nagyobb termést, mint a kezeletlen, míg a kora tavaszi kezeléshez viszonyítva 7 %-al (+0,6 t/ha) volt nagyobb a termésátlag. A későn elvégzett kezelés ugyan megoldotta a gyomproblémát, azonban a termésveszteség már elérte 27 %-ot, ami 1,6 t/ha-t jelentett.
Érdemes minden olyan területen ősszel elvégezni a gyomirtást, amely őszi és kora tavaszi egy- és kétszikű gyomokkal erősen fertőzött, mivel ez biztosítja a legnagyobb terméspotenciált a kalászos gabona számára.
A készítményben lévő hatóanyagok biztosítják a levélen keresztüli és a talajon keresztüli és a hosszú hatástartamot, amely a betakarításig biztosítja a gyommentességet. A penoxszulam a nagy széltippan és a magról kelő kétszikűek, a diflufenikan és a floraszulam a magról kelő kétszikűek elleni hatással rendelkezik.
A készítményt őszi búzában, őszi árpában és tritikáléban korai posztemergensen a kultúrnövény 1 leveles állapotától bokrosodásig (BBCH 11-23) illetve a kétszikű gyomok szik-4 leveles, a nagy szétippan (Apera spica-venti) szik-1 leveles fenológiai állapotában ősszel kell kijuttatni. Nagyon fontos, hogy meg kell várni a gyomok kelését és a kezelést azok ellen kell irányítani, de legkésőbb november végéig el kell végezni. A kijuttatás fagymentes időszakban történjen és a kezeléskor a levegő hőmérséklete legalább 5 oC legyen. A terméket nem lehet használni fagyott talajra, dérrel vagy hóval borított talajfelszínre. Nem javasolt a kezelés legyengült vagy károsodott, belvizes állományban. A jó gyomirtó hatáshoz a kezelést követő két héten belül legalább 15-20 mm bemosó csapadék szükséges, de általában a novemberi időben gyakori éjszakai harmatképződés képes megfelelő hatást biztosítani.
Gyomirtó szerekre érzékeny durumbúza fajtákban inkább a tavaszi kezeléseket javasoljuk Genius 200 g/ha + Polyglycol 0,5 l/ha használatával. A fajták érzékenységéről a fajtatulajdonosoktól tájékozódhat.
Engedélyezett dózis 1,0 l/ha.
Évente 1 alkalommal használható egy adott területen
A nagy széltippan ellen elsődlegesen a talajon keresztül hat, de számottevő a készítmény fiatal széptippanra kifejtett levélen keresztüli hatása is. A Bizon egyaránt kiváló hatékonysággal rendelkezik talajon és levélen keresztül a szikfű fajok, mezei tarsóka, sebforrasztó zsombor, tyúkhúr, pásztortáska, vadrepce, repcsényretek, veronika fajok ellen. Ragadós galaj, pipacs, árvakelésű repce, kék búzavirág ellen a készítmény levélen keresztül fejti ki optimálisan a hatását, de jelentős a talajon keresztül gyakorolt hatékonysága is. A tavasszal már nehezen irtható veronika-, árvácska- és árvacsalán fajok ellen is tökéletes megoldást nyújt a Bizon őszi alkalmazása. A vékony egércsenkesz, olaszperje és parlagi ecsetpázsit ellen, ha a kezelés legkésőbb a gyomnövény szik-1 leveles állapotában megtörténik, akkor a Bizon gyérítő hatást is tud gyakorolni a ellenük és kisebb biomassza tömeget termelnek a gyomok.
Ha a területen tavasszal árvakelésű napraforgó vagy mezei acat jelenik meg, akkor Esteron 0,6-0,8 l/ha dózisával célszerű a felülkezelést elvégezni az említett gyomok ellen.
A permetlé mennyisége 200-400 l/ha legyen.
A betakarítást követően ősszel, illetve a következő év tavaszán bármi vethető illetve palántázható. Az ősszel Bizonnal lekezelt kultúrnövény pusztulása (kifagyás, pangóvíz, stb) esetén sekély talajművelést követően tavasszal kukorica vagy tavaszi búza vethető.
Extrém száraz időjárási körülmények és szélsőségen gyenge talajok (futóhomok, 0,5 % alatti humusztartalom) fokozzák az utóhatás kockázatát.
AKG programokban felhasználható.
Hatóanyag: 15 g/l penoxsulam + 3,75 g/l florasulam + 100 g/l diflufenikan
Formuláció: szuszpoemulzió (SC)
Forgalmazási kategória: II. (középfokú növényvédelmi képesítéshez kötött)
Munkaegészségügyi várakozási idő: 0 nap
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő: Előírás szerinti felhasználás esetén nem szükséges.
Kiszerelés: 5 l
Részletes információval kapcsolatban keresse a Dow AgroSciences és a DuPont Magyarország Kft szaktanácsadóit, akik örömmel segítenek Önnek!