Kellemes tavaszi napra esett látogatásunk a Villányi-borvidéki Vylyan Szőlőbirtok és Pincészetnél, Kisharsányban. A Fekete-hegyen, szőlőterületeik szívében rendezték be birtokközpontjukat, kifejezve ezzel a termőhelyhez, szőlőültetvényekhez való kötődésüket. Az 1988-ban Debreczeni Pál által értékteremtési céllal alapított kicsinyke borászat mára 120 hektárossá nőtte ki magát. Az itt élők és dolgozók örömmel gondolnak a Vylyan névre.
Dobogó, Mandolás, Gombás, Pillangó és Városhegy. E jó fekvésű dűlőkről kerülnek le azok a szőlőszemek, amelyek a pincészet palackjait megtöltik élettel. A fogyasztói igényeket szem előtt tartva, többszörösen kitüntetett és elismert boraik nem csak a hazai, de külföldi borkedvelők szívét is megdobogtatják.
Látogatásunk oka – amellett, hogy megismerjük a borászatot – a Landini traktorok szerepéhez köthető.
A pincészet műszaki állomásán Lakatos Tivadar (képünkün) fogadott bennünket. Kiderült, a műszaki vezető régóta várta a bemutatkozás lehetőségét. Titulusát tekintve kissé másként tekint magára. „Úgy szoktam mondani, a pincészetnél én vagyok a mosogató.” – jegyzi meg viccesen. Látva az értetlen arcokat, folytatja: „… olyan ez, mint otthon. Ha el van mosogatva, akkor minden rendben van a háztartásban, ha nincs, akkor viszont probléma van. Munkájáról szerény véleménnyel van, mindezt humorral leplezi. Megértettük, a háttérben maradva járul hozzá a minőségi szőlőtermesztéshez.
Az egykori fővadász 2003-ban csatlakozott a céghez. Feladatait tekintve hozzá tartoznak a gép- és egyéb beruházások kivitelezése, azok üzemeltetése, műszaki felügyelete. Nem is önnön magáról, inkább csapatmunkáról beszél.
„Az egész csapat törekszik az értékteremtésre. Ha valaki kimondja azt, hogy Vylyan, akkor dolgozóként is büszke a munkájára, s a borkedvelő is örömmel fogyasztja borainkat. Számomra ez nagyon lényeges!” E szemlélet az egykori alapító és névadó, Debreczeni Pál hagyatéka. Ahogy az egykori kiszombori (Csongrád megye) születésű üzletember, úgy a szőlészet, s a pincészet minden munkatársa is őszintén hiszi, hogy közös erőfeszítéssel egy igazán nagyszerűt alkotnak, ami Villányban is nagy értéket képvisel.
– olvasható a honlapon a Vylyan filozófia. A jó minőségű szőlőtermesztéshez elengedhetetlen a megfelelő termesztéstechnológia. Mielőtt rátérnénk a gépesítettségre, Lakatos Tivadar egy kiegészítést tesz. „Nem lehet mindent géppel megoldani!” Mint mondja, náluk a gépi és kézi munka együtt jár.
A szőlész kollégák feladata ezek összehangolása. Vannak olyan műveletek, mint a metszés, törzstisztítás, amelyeket nem lehet műszaki oldalról megtámogatni, a csúcsminőségű szőlőt sem kombájnnal, hanem kézzel szedik és válogatják. Sajnálkozva jegyzi meg ugyanakkor, hogy manapság már egyre nehezebb olyan idénymunkást találni, aki képes és hajlandó ezt elvégezni.
Gépparkjukat, köztük a traktorokat is megpróbálták egységesíteni. Mind az erőgépek mennyisége, mind a gépkezelő kollégák számát a jelenlegi területmérethez igazították, így elengedhetetlen, hogy műszakilag mindig készen álljanak a munkára.
Döntő szempont volt a márka- és a kereskedő választásnál, hogy alkatrészellátásban és szervizben is egyaránt gyorsak legyenek. Így választásuk az AXIÁL Kft.-re és a Landinire esett. „A pécsi telephely közelsége – kb. 30 km – nagy segítség.” Mivel külön szerelőt nem tartanak fenn, így a feladat áthárult az axiálosokra. Mint mondja,
„… bütykölgethetjük a traktort, de az vagy fog menni, vagy nem.”
Meglévő erőgépeiket (DF, NH, MTZ) folyamatosan cserélték le. 2006-ban két darab Landini Rex 85 V típusú keskeny nyomtávú traktorral vette kezdetét a Landini flotta felállítása. Mindkét traktor 132 cm-es nyomtávval érkezett, gyárilag ugyan szélesebbek, de a beállításban az AXIÁL maximálisan partner volt. Dűlőik telepítése szempontjából 3; 2 és 1,8 m széles sorközök jellemzők, így is, ahogy Lakatos Tivadar fogalmaz „cipőkanállal férünk be”.
Az olasz gyártmányú kistraktorok, a Powerfarmmal kiegészülve végzik a kultivátorozást, tárcsázást, sorközművelést, soraljművelést és kaszálást, amit a tavalyi évben vállaltak az AKG-pályázat keretein belül. Mechanikus gyomirtást és aktív növényvédelmet látnak el, utóbbit a gépparkhoz tartozó függesztett, illetve vontatott ültetvénypermetező-gépekkel végzik, köztük kettő 1500 literes tartálykapacitású Berthoud SpeedAir, ezeket szintén az AXIÁL Kft.-től vásárolták. E nagyon alacsony permetező nyomással, jól irányított levegő kiléptetéssel működő gép precízen juttatja ki a növényvédő szert a közeli lombfalra. „Számunkra ez a lényeg.”
Fejlődő és minőségelvű borászatról lévén szó, folyamatosnak mondható a gépbeszerzés. Ebben ismét partnerre találtak az AXIÁL-ban és a Landiniben, hiszen elégedettségük mind kereskedő, mind „traktorkirály” Rex irányába töretlen. „2017-et írunk. Egy-két apróságot leszámítva nem volt szervizigényem. Ár-érték arányban és felszereltségben nekünk megfelelnek”.
Hamarosan a három kistraktorok sora újabb taggal, egy 75 kW (102 LE) teljesítményű Landini Rex 110 F típussal bővül. Rákérdezve a felszereltségre, a műszaki vezető előbb a „miért” irányába kalauzol bennünket. „Tudni kell, törekszünk arra, hogy minél kevesebbet tapossuk a földet és minél több munkaműveletet végezzünk el egy menetben. Van, hogy elöl csonkázunk, hátul pedig zúzunk”. Ehhez olyan speciális, 100 l/min szállítási teljesítményű hidraulika rendszerre volt szükség, ami lehetővé teszi a nagy igénybevételt. Az AXIÁL ehhez rugalmasan állt hozzá. „Picit túl felszerelve kérjük a traktort, de pont azért, mert ezeket a munkaműveleteket ily módon kell elvégezni. Ugyanakkor időt, üzemanyagot és pénzt spórolunk a talajtaposás minimalizálása mellett”.
![]() |
Épp aktuális. Landini venyigezúzás közben |
A fejlesztési irányokra rákérdezve a műszaki vezető egy igazán praktikus gondolattal zárja a beszélgetést. „Ahogyan az a hitvallásunkban is benne van: csúcsminőséget termelni
minél kevesebb környezeti terheléssel.”
-an-