Az Európai Unió Klíma politikájáért felelős Főigazgatóság (DG Climate Action) megbízásából 2016-ban készített tanulmányt az Európai Környezetpolitikai Intézete az agrárium klímaváltozásban betöltött szerepéről, helyzetéről.
A dokumentum rámutat arra, hogy az agrárium adja az EU teljes üvegházhatásúgáz emissziónak 12%-át (ez az ÜHG kibocsátás is hozzájárul a globális felmelegedéséhez). Ez a negatív adat legnagyobb részt az állattenyésztésből származó szervestrágyák és a helytelen nitrogén utánpótlási gyakorlatból származik. A mikrobiális tevékenység folyamatosan termeli ezeket a gázokat. Ezért a dokumentum 22 különböző javaslatot tesz arra, hogy a 2020 utáni közös agrárpolitika (KAP) milyen eszközökkel tudná lényegesen csökkenteni ezt az értéket.
A legfontossabb eszköz a nitrogén stabilizátorok használata lehet. Ezek az anyagok blokkolják a nitrifikációban részt vevő mikróbák élettevékenységét, ezért a kultúrnövények termesztéséhez kijuttatott szerves és/vagy szervetlen trágyákból származó nitrogén formák NEM a KÖRNYEZETET TERHELIK, hanem a növények táplálását fogják szolgálni. Ezen eszközök használatával nemcsak a klima politikai célok eléréséhez járulnak hozzá az EU gazdálkodói. hanem termelésük eredményessége is jelentősen javul.
Az N-Lockot folyékony nitrogén műtrágyával kell egymenetben kijuttatni az első fejtrágyázás alkalmával. Dózisa 2,5 l/ha (függetlenül a kijuttatandó folyékony műtrágya mennyiségétől). A kijuttatás során be kell tartani a folyékony nitrogén-trágyázás szabályait. Ezek a következők:
A kezeléseket célszerű minél hamarabb elvégezni, amíg a növényzet be nem borítja a talajfelszínt. Az N-Lock-al a talajt kell kezelni. Az N-Lockot közvetlenül a permetezés előtt kell a tartályba tenni. A permetlé készítése során folyamatosan kell a tartályba adagolni a terméket a minél homogénabb eloszlás miatt.
A nitrogénstabilizáló N-Lock – hatásmechanizmusából adódóan – Nitrosollal, karbamiddal és hígtrágyával együtt használható eredményesen.
Az N-LOCK nevű nitrogén stabilizátor kiváló eszköze az intenzív gazdálkodást folytató termelőknek. Különösen a kukorica termesztése során lehet látványos termésbeli többletet tapasztalni.
*Dr Kádár Imre Szennyvizek, iszapok, komposzotk, szervestrágyák a talajtermékenység szolgálatában, 2013 Budapest MTA