Nem okoztak nagy meglepetést az Európai Unióból érkező negyedik negyedéves GDP-adatok. Az eurózóna gazdasága 1,7%-kal bővült, ami összhangban van az előző negyedévek teljesítményével. A kelet-közép-európai régió ugyanakkor a vártnál jobban teljesített, miközben a gyengélkedő periféria országai közül Spanyolország az élmezőnyben tudott végezni. A leggyengébb negyedévet a finnek és a görögök tudhatják magukénak. Az idei növekedést az emelkedő nyersanyagárak, a továbbra is rendkívül laza monetáris kondíciók, a helyi parlamenti választások, a BREXIT miatti átrendeződés és az új amerikai elnök külkereskedelmet érintő intézkedései alakíthatják majd.
Az Európai Unióból érkező negyedik negyedéves növekedési adatok csak kisebb meglepetéseket okoztak. Az eurózóna GDP-növekedését (+1,7%, év/év) lefelé revideálta az Eurostat az első becsléshez képest (+1,8%, év/év), ami elsősorban a gyenge német növekedésnek volt köszönhető. A kelet-közép-európai régióban ugyanakkor a vártnál kedvezőbb GDP-adatok jelentek meg. Az EU éllovasa továbbra is a kelet-közép-európai régió, azon belül is Románia maradt (4,8%, év/év, SA). A periféria országai közül a harmadik negyedévhez hasonlóan Spanyolország tudott kiemelkedő teljesítményt nyújtani (+3%, év/év). A sereghajtó Görögország mellett Finnország teljesített még rosszul, negyedéves bázison mindkét ország visszaesést mutatott.
Az európai gazdaság a számok alapján kezd magához térni, egyelőre a várt lassulás elmaradt, a munkanélküliség pedig ha lassan is, de a 12% körüli csúcsról 9,5% közelébe csökkent, ami már nincs annyira távol a hosszú távú átlagnak tekinthető 7,5–8%-tól. Ez alapján idén erőre kaphat ugyan az eurózóna gazdasága, ám számos, lefelé mutató – elsősorban politikai – kockázat övezi a 2% feletti növekedéshez vezető utat. A 2010 óta folyamatosan külső segítségre szoruló Görögország ez év júliusában újra zsákutcába futhat, amikor egy 7 milliárd eurós törlesztőrészlet válik esedékessé a 86 milliárd eurós hitelből, aminek teljesítésére egyelőre nincs meg a fedezet. Az évek óta tárgyalóasztalon lévő adósságelengedés kérdése azonban nehezen kaphat teret az év végéig, miután a legnagyobb befolyással bíró hitelezők között számon tartott Németországban ősszel parlamenti választásokat tartanak, így egy ilyen komoly kérdésben addig kicsi a valószínűsége annak, hogy érdemi döntés szülessen. Az Olaszországot évek óta sújtó törékeny bankrendszer állapota is bármikor kezelhetetlenné válhat helyi szinten, így a bankok finanszírozási nehézségei miatt az EKB mellett az Európai Unió politikai döntéshozói is lépéskényszerbe kerülhetnek.
Fordulatokat hozhatnak még az idén esedékes parlamenti választások is, amelyek eltéríthetik medrükből az alapfolyamatokat. A tavasszal tartandó francia választások első fordulóját a közvélemény-kutatások alapján a Marine le Pen vezette, alapvetően EU-ellenes Nemzeti Front nyeri majd, ám a kétfordulós választási rendszer eredményeként a második fordulóban már kevesebb esély marad a szélsőjobboldali jelölt győzelmére. Amennyiben mégis Marine le Pen lesz a végső győztes, Franciaországban is kiírásra kerülhet egy EU-tagságról szóló referendum, ahol az Egyesült Királyság után az EU egyik újabb bástyája hagyhatja el a közösséget. Az ősszel esedékes német választásokon a több mint 10 éve regnáló kancellár, Angela Merkel kihívója az Európai Parlament korábbi elnöke, Martin Schulz lesz, aki már több ízben bírálta többek között a jelenleg futó, a munkapiac élénkítését célzó programokat és új irányvonalat ígér a gazdaságpolitika számos területén.
Az Európai Központi Bank továbbra is stabil támasza az eurózóna, így az európai unió minden tagországának a növekedés tekintetében és tavaly decemberi döntésük alapján a negatív kamatkörnyezet és a havi 60 milliárd eurós eszközvásárlási program egy ideig még biztosan velünk maradnak, ráadásul az ülésről készült jegyzőkönyvből kiderült, amennyiben szükségesnek ítélik, bármikor emelhetnek a keretösszegen. Az inflációs várakozások felfelé tolódnak ugyan, de közel nem olyan mértékben, hogy elkerülhetetlenné váljon a kamatemelés. A tengerentúlon azonban a Fed hamarosan folytatni kényszerül kamatemelési ciklusát, kérdéses, hogy ez csak az eurót gyengíti-e majd a dollárral szemben, vagy előbb-utóbb hatással lesz az eurózóna kamatpolitikájára is.
Váradi Beáta
OTP Bank Elemzési Központ