Magyarországon is elérhető 2015-től a gazdálkodók számára a kalászos vetőmagpiacon világelső Syngenta hibrid árpa programja, a Hyvido®. A benne foglalt technológia alkalmazása és a nagyobb termést ígérő és jobb alkalmazkodóképességű Jallon hibrid árpa az előzetes kísérleti helyszíneken lényegesen jobb eredményt ért el a hagyományos üzemi árpafajtákhoz képest.
A Syngenta hibrid árpáit nagyobb termőképesség és erőteljesebb kezdeti fejlődés jellemzi, vetésidejük rugalmasabb. Ezenfelül gyorsabb a tavaszi újrafejlődésük, regenerációjuk, bokrosodó képességük. Három évnyi magyarországi kísérleti tapasztalat alapján a Jallon hibrid árpa előnye jobb szárazságtűrésben, stressztűrésben is megnyilvánul. A középkorai, hatsoros hibrid minden termőhelyre ajánlott, így a könnyebb talajokra is. A hibrid árpa erőteljes és mélyre hatoló, robusztus gyökérzete biztosítja a kedvezőtlenebb, aszályos, stresszes körülmények között a megfelelő víz- és tápanyagfelvételt. Mivel fizikai és fiziológiai tulajdonságaiban eltér az átlagos fajtáktól, ter-
mesztéstechnológiájának sarkalatos pontjai vannak, amelynek betartása biztosítja a növényben rejlő potenciál minél hatékonyabb kihasználását. Termésének kiváló beltartalma, könnyű darálhatósága és feldolgozhatósága népszerűvé teszi a saját takarmányt előállítók számára is. A tavalyi évben az országot 99 lokációval reprezentáló, demonstrációs kísérletekben a Hyvido® hibrid árpák 19% többlethozamot értek el a konvencionális fajtákkal szemben. Hogy valóban igazolta-e a gyakorlatban a több mint ígéretes kísérleti eredményeket a Syngenta programja, arról az ország különböző részében gazdálkodó szakembereket kérdeztünk.
Tiszacsege környékén található Oláh Zoltán mezőgazdasági vállalkozó összesen 350 hektáros birtoka. Területének egyik széle a belvizes Tisza-melléken, míg egy másik része már a Hortobágy határának szikes talaján fekszik. Földje nem túl magas, 6–12 aranykorona értékkel bír. Rajta búzát, tritikálét, árpát, repcét, napraforgót, kukoricát, zabot, lucernát és vörösherét termesztenek. A gazdasághoz jelentős szarvasmarha és juhtenyésztés kapcsolódik, így a takarmánynövényeknek birtokon belül meg is van a célállomása.
Oláh Zoltán szerint a Jallon sikeres termesztéséhez nagyon fontos, hogy a lehetőségeihez mérten minden gazdálkodónak be kell tartania az ajánlott termesztéstechnológiát. Ha az időjárás miatt módosítani kell esetleg rajta, akkor is nagyrészt követni kell a benne foglaltakat.
Árpa szempontjából mi a „tanulóéven” vagyunk túl, tavaly ősszel vetettünk először hagyományos árpát és hibrid árpát, mondta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében gazdálkodó Gyalog Imre. A mezőgazdasági vállalkozó a kétszáz hektáros területén általában őszi repcét, kukoricát, napraforgót termeszt. Mint elmondta, az elmúlt öt év nem alakult valami fényesen a kukorica szempontjából, ezért úgy döntött, kipróbálják az árpát.
A 200 hektáros birtokunk Hajdúszoboszló és Hajdúszovát térségében található, elsősorban zöldborsó, őszi búza, őszi árpa, napraforgó, takarmánykukorica, cukkorépa termesztésével foglalkozunk, mondta Tamási Péter. Az idei gazdálkodási évre 20 hektáron vetettünk árpát, fele-fele részben hagyományos üzemi fajtát és Jallont. A bevetett terület nagyon jó adottságú 38 aranykoronás, réti csernozjom terület volt.
Tamási Péter elmondása szerint termesztéstechnológiában vetés előtt, magágykészítés után műtrágyát, majd február legvégén ammónium-nitrátot kapott a terület, amelyet egy hónap múlva folyékony nitrogén követett. Aztán kéthetente 15 literes folyékony nitrogén lombtrágya formájában került a területre. A növényvédelmet két gombaölős kezelés alapozta meg. A terület egy szárszilárdító kezelést is kapott. Idén a rovarkárvetők nem jelentettek gondot.
Syngenta Kft.