MENÜ

Szántóföld

Szakfolyóirat > 2016/08 > Szántóföld Kukorica termésverseny Kukorica termesztéstechnológia

Kukorica termésverseny 2016 - SZÁKSZENDI FUTAM: döntések és dilemmák VI. rész

Egyedülálló sorozatot indítottunk útjára, amelyben Takács András „versenyprogramját” végigkísérve hónapról hónapra bemutatjuk a Kukorica Termésverseny valódi küldetését. A megválaszolandó kérdéseink, hogy mit hozhat ki belőlünk a versenyszellem, mit is jelent a kísérleti munka a termelési időszak egyes fázisaiban, mit és miért érdemes máshogy tennünk ahhoz, hogy sikert érhessünk el, mennyivel több odafigyelést, mennyivel „cizelláltabb”, azaz részletekbe menőbb technológiai terv alapján kell haladnunk, mennyivel élesebben vetődik fel a döntéskényszer és a vele járó dilemmák helyes értékelése.

Szakfolyóirat > 2016/08 > Szántóföld Mulcs forgatás forgatás nélküli talajművelés

Mulcsművelés vagy forgatás?

Bottlik László gazdálkodó, korábbi PhD. hallgató, az Agro Napló cikkírója a PhD. doktori disszertációját „A felszíntakarás jelentősége a talajvédelemben és a klímakárok enyhítésében” címmel készítette el idén, a Szent István Egyetem Növénytudományi Doktori Iskolájában. A közvetlen kísérleti munkát a SZIE Növénytermesztési Intézet Földműveléstani Tanszékén Dr. Birkás Márta professzor asszony irányításával végezte. Munkájának elismeréseként felkértük arra, hogy a disszertáció gyakorlati szempontból jelentős eredményeit, megállapításait foglalja össze olvasóink számára.

Szakfolyóirat > 2016/08 > Szántóföld precíziós gazdálkodás NDVI Veris

Zérótól a precíziós gazdálkodásig VI.

Cikkírás közben hallgatom az eső kopogását az iroda tetején. Az elmúlt két napban több, mint 75 mm csapadékot kaptunk (Gödöllő, Pest megye). Jó hír ez azoknak, akik befejezték a repce és kalászosok betakarítását, nem kis fejfájást okoz azoknak, akiknek még van kint búzájuk, vagy éppen a gyümölcsösökben a kajszit kezdték el betakarítani. Egy biztos: a mostani csapadék a kukoricáknak megalapozza a teljes szezont. A virágzás – a korán és normál időben vetett kukoricákban – már lezajlott, egy-két késői vetésű állományt lehet látni az országban, ahol még folyamatban van, extrém esetben még hátra van a virágzás. A néhány hőségnapot leszámítva elmondhatjuk, hogy ideális időjárási körülmények voltak a termékenyüléshez – beleértve a kísérleti helyszíneket – Szákszend, Patalom, Alsódobsza, Tiszavasvári és egy újabb, csemegekukoricás kísérlet Dunaegyházán. A csemegekukoricás kísérletet a cikk végén néhány sorban összefoglalom, alapjaiban megegyezik a takarmánykukoricás kísérletekkel, ugyanakkor a hibridek reakciója miatt más gondolatok mellett kellett a tervezést elkészítenünk. Ebben a projektben is a Timac Agro, az Agri Dron és az Agro Aim Kft. csapata dolgozott együtt.