Szakfolyóirat > 2016/08 > Pr CHH Műszaki Kft. Cimbria CIMBRIA SEA CHROM
A magasabb feldolgozottságú terményért!
Július 25-én a Vetőmag Szövetség aratási helyzetképe az őszi káposztarepce-területek 99%-os betakarítottságáról számolt be. 250 969 hektárról összesen 800 039 tonna termés került le, ami 3,188 t/ha országos termésátlagot jelent. (A tavalyi kedvezőtlen évjáratban 2,4 t/ha lett az országos átlag.) Szép, sőt kimagasló eredményekről bőven hallunk, kísérleti és üzemi területeken is.
Az OMIKRON Kft. 1991-ben alakult magyar családi vállalkozás. Cégünk a Kecskemét melletti Hetényegyházán található. Tevékenységi körünk a Magyarországon nagy hagyományokkal rendelkező mezőgazdasági gépgyártás. E hagyományt szeretné az OMIKRON a következő szlogen iránymutatásával tovább folytatni:
A mezőgazdasági termelőnek, egyéb gazdasági ágakkal szemben, eredendően is sokkal több bizonytalansági tényezővel kell szembesülnie a gazdasági év tervezése során. Hiszen sokkal jobban ki vagyunk téve, többek között, az időjárás szeszélyeinek.
Az idei esztendő megint „egy egyik szemem sír a másik nevet” fajta, mondhatnánk az „első félidőt” értékelve. Sok viszontagság, izgalom, bizonytalanság után jutottunk el a kalászosok aratásáig. Most hogy végre a határ képe „meglehetős”, a kezünk szorul ökölbe a terménypiaci helyzet láttán. Nem egyszerű kérem...!
A Bovintej Kft. gecsei telepe szép példa arra, hogy rövid időn belül is lehet jelentős eredményeket elérni a termelésben és az általános egészségügyi és higiénés állapot fejlődésében megfelelő termék és technológia kiválasztásával. Bozsó Péter telepvezetőt kértem meg, hogy beszéljen az elmúlt év sikereiről, a kezdetekről és az elért eredményekről. Péter 2014. szeptember 15-e óta a gecsei telep vezetője. Az ECOLAB és a gecsei telep közös munkája ugyan Péter munkába állását pár évvel megelőzte, de ittléte óta még komolyabb hangsúlyt fektet a velünk való együttműködésre.
A repcéknek két fő értékmérő tulajdonsága van: olajtartalom és termésmennyiség. Az elérhető árbevételt a termés mennyisége és az olajtartalom határozza meg. Ez utóbbi olyannyira fontos tulajdonság, hogy a feldolgozóipar hajlandó prémiummal jutalmazni a magas olajtartalmat. Az olajtartalom növelése közvetlen haszonnal jár a termelők számára is a termény bonifikációs értékesítésén keresztül, ezért a repcék olajtartalmának növelése a Bayer nemesítési programjának egyik kiemelt célja.
Figyelemre méltó eredményt produkált a repce a békés megyei Agro-Déló Kft. földjein. A súlyos jégkár ellenére is közel 4,5 tonnás üzemi átlag elismerést érdemel. A csaknem 3000 hektáron gazdálkodó cég földjeinek Arany-féle kötöttségi értéke átlagosan 50 körüli, de vannak a 60-at jócskán meghaladó területeik is. A nehéz körülményeket és a kedvezőtlen adottságokat a gazdaság szakemberei már sok éve a Phylazonit talajbaktériumaival ellensúlyozzák. Repceföldjeik idén különösen szép eredményt produkáltak.
A KWS kiemelkedően nagy termőképességű, egyben malmi minőségre képes őszi búza fajtái idén is bizonyítják átlag fölötti termőképességüket!
A széria tervezésénél a gyártó azokra a gazdálkodókra gondolt elsősorban, akik kevés elektronikát felvonultató, robusztus, egyszerű váltóval szerelt mégis minőségi traktorokat keresnek a 75–100 LE-s szegmensben. A felsorolt piaci elvárások mellett az MF 4700 igazi vonzereje, hogy prémium minőséget és megoldásokat hoz a mechanikus szegmensbe.
Mindössze néhány hónap telt el azóta, hogy a finn Multiva munkagépek gyártója bejelentette, miszerint felvásárolja a szintén finn Vieskan Metalli Oy vetőgép üzletágát. A VM vetőgépeket a Multiva tulajdonosai évek óta tesztelik saját gazdaságaikban, és már csaknem három éve együttműködik a két vállalat a mechanikus és pneumatikus vetőgépek export-értékesítése terén. A gyártás a felvásárlás eredményeként Loimaa-ba, a Multiva talajmunkagépeket és pótkocsikat is előállító gyáregységbe költözik, ahol a robotizált munkafolyamatok és a fejlesztői kapacitás biztosítják a megfelelő műszaki és gazdasági hátteret a további fejlődéshez.
Az elemzések szerint a mezőgazdasági termelők egyre nyitottabbak a környezetvédelem, az új technikák, mint például a trágyafeldolgozás megismerése iránt, azonban további – ösztönzőkön keresztül is ható – erőfeszítésekre van szükség, amely nem minden esetben pozitívan hathat a gazdaságok, üzemek hatékonyságára.
A DALTON egy igazán impozáns és különleges repcehibrid a RAPOOL kínálatában. Csúcstermésre kódolt, magas olajtartalommal rendelkező típus.
A repce termesztése nem egyszerű, az a termelő, aki vele foglalkozik és magas eredményeket ér el, az minden nap köszönti a repcetábláit, és majdhogynem kezet ráz a növényekkel. Azonban, hogy eljussunk idáig, a vetőmagot el is kell vetni és annak ki is kell kelnie.
Az őszi káposztarepce helye a hazai vetésforgóban megkérdőjelezhetetlen, a repce beillesztésével a vetésforgóba megtörhető a túlzottan egyhangú kalászos és tavaszi kapás növényekre alapozott gyakorlat. Igen fontos érv még a repce mellett, hogy a napraforgóéval megegyező határonkénti hasznot realizálhatunk már a nyár derekán.
A Runway három hatóanyagot tartalmaz. Az aminopiralid és a picloram felelősek a posztemergens hatásért. Az érzékeny kétszikű gyomok fiatal egyedei (2-4 levél) ellen kezelve tökéletes gyomirtó hatást érhetünk el, de akár a 6-8 leveles gyomok ellen is hatékonyak. A preemergens hatásért döntően a metazaklór felelős, kisebb részben az aminopiralid. Ha a kezelést követő 2 héten belül 10-20 mm csapadék hullik, akkor a hatóanyag biztosítja a tartamhatást és a tél beálltáig tartó gyommentes időszakot.
A kisebb területen vetett őszi kalászosfajok között a SAATEN-UNION fajtái már évek óta meghatározó, számos esetben piacvezető pozícióval rendelkeznek.
Hazánk adottságai kiválóak a kalászos gabonák termesztésére. Az egyre szárazabbá váló és olykor szélsőséges kontinentális klíma hatására napjainkban azonban a fajta- és hibridhasználatban a termőképességen túl a termésbiztonság és a betegség-ellenállóság is egyre inkább felértékelődik.
A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot. Természetesen a jövedelmezőség szem előtt tartásával, ami egyet jelent a fejlesztéssel, az innovációval.
A július 15-én, Kardoskúton megrendezett közös Partnertalálkozóval kezdte meg hivatalosan is stratégiai együttműködését a Mikro-Vital® baktériumtrágyát gyártó Bio-Nat Kft., valamint a munkagépeket forgalmazó Busa Bt. A sikeres találkozó különlegessége az volt, hogy a szakmai prezentációk mellett gyakorlati bemutatón is részt vehettek a jelenlévők, amelynek keretében a tarlóhántás és a magágykészítés gépeit láthatták a Busa Bt. jóvoltából, Mikro-Vital® baktériumtrágya egy menetben történő kijuttatása mellett.
2012-es magyarországi bemutatkozása óta évről évre egyre több Condor kezdi meg munkáját nálunk, és bizonyítja rátermettségét. Idén kerek évfordulóhoz ért a típus, elődje, a ZA3300-as 1986-ban került piacra, már Stabilo Plus alvázzal, de még mindössze 110 centiméteres hasmagassággal. A legnagyobb előrelépést 2011 hozta, amikor az Agritechnica kiállításon bemutatták az állítható hasmagasságú Condort. Azóta nemcsak nálunk, hanem világszerte találkozhatunk ilyen permetezőkkel, Angliától Ausztráliáig.
A kalászosok, ezen belül az őszi búza piacán pár éve érzékelhető a változás. Egyre több magyar gazdálkodó dönt úgy, hogy a minőséggel nem foglalkozik, a termésmennyiségre figyel, és ehhez igazítja a fajtaválasztást is. Nemesítési filozófiájában a Gabonakutató sem hagyhatta figyelmen kívül a piaci trendeket, igényeket. Ezért fordított az utóbbi időben nagyobb figyelmet arra, hogy a bőtermő, elsősorban a középérésű kategóriában különleges hozzáadott értékekkel rendelkező új fajtákat vezessen be.