Az évente megrendezendő AGROmashEXPO és AgrárgépShow, valamint társrendezvényei egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a mezőgazdasági szakemberek, a mezőgép-forgalmazók, -gyártók és kutató-fejlesztő szakemberek körében. A nagyszámú mezőgépet és gépújdonságot felvonultató kiállítás mellett számos színvonalas szakmai program lebonyolítására is sor került.
Ezek közé sorolható a 2016. január 29-én a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya és a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézet, valamint az MTA Agrár- és Bioműszaki Tudományos Bizottsága által szervezett „A mezőgazdasági járószerkezetek fejlesztési irányai” c. konferencia.
A konferencia megnyitó momentumát dr. Kerényi György megnyitója (1. kép) után a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya és a Magyar Mezőgazdaság Kft. által alapított „Az év magyar mezőgépe innovációs díj” – melyet a hazai mezőgépipar fejlesztésének elismerésére hoztak létre – átadása képezte.
Az innovációs díj évente egyszer a legrangosabb hazai mezőgazdasági gépkiállításon kerül odaítélésre és átadásra. Az ünnepélyes díjátadás is fontos része a hazai mezőgépészeti kutatás-fejlesztési tevékenységnek, és jól szemlélteti annak a gyakorlatban megvalósított eredményeit.
A 33. kiállításon részt vevő közel 21 hazai gépgyártó újdonságaiból került kiválasztásra az elismerésben részesülő díjazott termék. A kiválasztást meghatározott kritériumok alapján a mezőgépgyártó szakmában a kutatásfejlesztés, és a gyakorlatban elismert szakemberekből álló héttagú Bíráló Bizottság végezte. A Bíráló Bizottság munkáját dr. Jóri J. István egyetemi tanár ismertette.
A Bíráló Bizottság a kiállított gépek sorában számos, a mezőgazdasági, technológiai munkaműveletek kiváló munkaminőségben történő elvégzésére alkalmas, magas műszaki színvonalú, jól megtervezett és fejlett gyártástechnológiával legyártott konstrukciót szemrevételezett, látott. Ezek közül is kiemelkedett:
A Bíráló Bizottság végül is komoly szakmai mérlegelés után „Az év magyar mezőgazdasági gépe 2016. innovációs díj” elismerésben a FRAMEST Kft., illetve az általa gyártott „Kreator” fantázianevű síkvázas magágykészítő gépcsaládot részesítette.
Az új 7 és 8 méteres síkvázas kombinátor mellső és hátsó simítói között helyezkednek el 5 sorban a rugós kombinátorkapák.
Elöl opcióban szerelhető a merevszárú mellső lúdtalpkapa, hátul pedig vagy a rugós pálcás borona, vagy a lezáró henger. Ezen kiegészítő modulokkal a talajok széles skáláját tudja jó minőségben megművelni.
Dr. Jóri J. István szakmai bemutatóját követően a díjat, az elismerő oklevelet és a serleget dr. Kerényi György, a GTE Mezőgépipari Szakosztályának elnöke és Horváth Roland, a Magyar Mezőgazdaság Kft. marketingigazgatója és a Bíráló Bizottság elnöke adta át Nyárádi Attilának, a FRAMEST Kft. ügyvezető igazgatójának (2. kép).
Az innovációs díj ünnepélyes átadása után Antos Gábor vezette le a hazai mezőgépészeti kutatás-fejlesztések legújabb eredményeivel foglalkozó szakmai konferenciát.
A konferencia előadásai a mezőgazdasági járószerkezetek fejlesztési irányaival foglalkozott, a szakma e terület meghatározó szakemberei tartottak elméleti és gyakorlati kérdésekkel foglalkozó előadásokat az alábbiak szerint:
Az előadások összefoglaló ismereteket, tájékoztatást adtak a mezőgazdasági járószerkezetek és a talaj kölcsönhatásain – talajszerkezet, talajtömörödés, kifejthető vonóerő vonatkozásában – végzett kutatás-fejlesztés legújabb eredményeiről.
Dr. Kelemen Zsolt