MENÜ

Pr

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Dow AgroSciences N-Lock nitrogén stabilizátor

Az N-LOCK (nitrogén stabilizátor) szerepe és hatása kalászos gabonákban

Az N-Lock kiváló eszköze az intenzív gazdálkodást folytató termelőknek. Az őszi kalászos gabonákban, ahol nagy mennyiségű nitrogén visszapótlás folyik, a magas termésátlagok mellett nagy sok tápanyag veszendőbe megy. Mivel a veszteség a talajvíz és a légkör irányába is zajlik, ez nagyon komoly környezetszennyezést is okoz. Ennek a veszteségnek a csökkentésére és a kijuttatott tápanyag jobb hasznosulására alkalmas a nitrapyrin hatóanyagú N-Lock. A nitrapyrin gátolja a Nitrosomonas baktérium fajok élettevékenységét, így lassítja a nitrifikációs folyamatokat. Ezáltal az ammónium-ion átalakulása nitritté, majd nitráttá lelassul, a növény számára nagyobb mennyiségben megmarad a stabilabb tápanyagforma, ami termésnövekedésben és környezetkímélésben is nagy szerepet játszik. Különösen nagy szerepe a vetőmag termelő gazdaságokban, ahol jobb és nagyobb méretű magvak arányát is növeli az ezerszem tömeg növelése révén.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Kukorica Syngenta Kártevő

Döntsön jól, hogy kukoricáját semmi ne dönthesse meg!

Ne kockáztasson, ha van biztos megoldás! Minden termelő és gazda jól tudja, hogy a mezőgazdasági vállalkozásokat nem hasonlíthatjuk egyéb iparágakhoz kiszámíthatóság szempontjából. Számos, rajtunk kívülálló ok akadályozhatja meg a termelés sikerességét, a biztos terméshozamot, több kockázati tényező is befolyásolja a bevételt. Ezek közül a kockázati tényezők közül a legtöbbre nincs ráhatásunk – például az időjárásra.  Ugyanakkor vannak agrotechnikai elemek, melyekkel kapcsolatban törekedhetünk a minél biztosabb megoldásra, csökkentve a további kockázatok lehetőségét. Ha biztos döntést szeretne hozni, 2016-ban is válassza a Force 1,5 G talajfertőtlenítőt, amely több mint egy évtizede bizonyítja töretlen sikerét, egészségesen tartva a kukoricát a talajlakó kártevőktől és a kukoricabogár lárvájától!

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr vetőmag Napraforgó Euralis Kft.

Euralis magas olajsavas hibridek magas minőséggel az egészséges táplálkozásért!

Napjainkban gyakran hallani az egészséges, biztonságos eredetű élelmiszer fontosságáról. Ennek a kettős elvárásnak kell teljesülnie a hazai napraforgóolaj előállítása során is. Hazánk kedvező helyzetben van, mivel a saját igényeit meghaladó mennyiséget állít elő napraforgóolajból, így a biztonságos feltételek adottak. Fontos azonban az étolaj összetételét komolyabban megvizsgálni.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Kalászos Huszár aktív Bayer Hungária Kft.

Huszár aktív – a magyar huszár

A fejlett országokban a korszerű növényvédelem széles körű alkalmazásának köszönhetően a károsítók által veszélyeztetett termés nagy része megmentésre kerül. A helytelen gyakorlat viszont bizonyos károsítók esetén rezisztens típusok megjelenéséhez vezethet. Európában is megjelentek már egyes herbicid hatásmódokra (pl. az ALS-gátló szulfonil-karbamidokra) rezisztens gyomnövény rasszok. Magyarországon ez a jelenség még nem számottevő, de már a kalászos gabonákban is ismerünk gyomrezisztencia eseteket.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Kukorica Hibrid kukorica Euralis Kft.

Magasabb fokozatba váltott az Euralis

Az elmúlt években egyre több termelő próbálta ki és termesztette nyereségesen az Euralis kukoricahibrideket, a magyar piacon már elismert és sok termelő által használt ES FLATO és ES SENSOR már letették a névjegyüket. A sikerek ellenére az Euralis-nál a fejlesztői munka nem áll meg, 2016-ban is számos újdonsággal jelentkezik a vállalat.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Biomin mikotoxin Mycofix

Mycofix 5.E - Tökéletes védelem a mikotoxinok ellen

A BIOMIN a takarmányokban előforduló mikotoxinok elleni küzdelemben már eddig is úttörőnek számított, mivel hatékonyan tudta kezelni mind a köthető (aflatoxin, ergot alkaloidok), mind a kevésbé köthető mikotoxinokat (trichotecének, zearalenon, ochratoxin) és kedvezőtlen hatásaikat. Azonban most új távlatokat nyitott az új Mycofix® Plus 5.E termék bevezetése.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Kukorica Dow AgroSciences Optima

Python család - Új dimenzió a kukorica korai posztemergens gyomirtásában

A kukorica gyomirtásában az elmúlt években a legnagyobb sikert a korai posztemergens gyomirtás érte el, mely a gyomnövények szik-2 leveles állapotában történő kezelést jelenti. Sikerének feltétele, hogy kikelt gyomok legyenek a területen, illetve a tartamhatást adó készítmény használata, mivel későbbi csapadék esetén a kezelt terület újra gyomosodhat. A korai posztemergens gyomirtás a már kint lévő gyomokat kiválóan írtja, ugyanakkor hosszú tartamhatással rendelkezik. Mivel a már kikelt gyomok ellen hatékony és tartamhatással rendelkezik, ezért szélesebb hatásspektrummal bír, mint a preemergens gyomirtás. A gyomkonkurenciát a lehető leghamarabb kiiktatjuk, így a korai gyomosodás által okozott termésveszteség elhanyagolható. A készítmények kockázata a kultúrnövényre lényegesen alacsonyabb, mint a posztemergens készítményeké.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr vetőmag Napraforgó SAATEN-UNION

SAATEN-UNION. CLEARFIELD PLUS napraforgóhibridekben is elöl

A gyomirtó szernek ellenálló hibridek termesztésén alapuló gyomszabályozási technológia töretlenül fejlődik egész Európában, így Magyarországon is. Az ilyen típusú napraforgóhibridek nemesítése a SAATEN-UNION számára kiemelt jelentőségű, így hazánkban is az elsők között kezdte meg a CLEARFIELD PLUS napraforgóhibridek forgalmazását. Az új generációs CLEARFIELD PLUS napraforgóhibridek termesztéséből fakadó előnyök egy része már 2015-ben megtapasztalható volt az üzemi gyakorlatban, ám azok teljes körűen csak a 2016-ban elérhető, új CLEARFIELD PLUS gyomirtási rendszerben bontakoznak ki.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr vetőmag SAATEN-UNION Scorpion

SAATEN-UNION. Magasan az átlag felett

A tavaszi vetésű kalászosfajok között a SAATEN-UNION fajtái már évek óta meghatározó, számos esetben piacvezető pozícióval rendelkeznek. Hagyományosan erős sörárpa-portfóliónk rendszeresen bővül, így Magyarország piacvezető sörárpája mellett annak új kihívója is termékpalettánkon található. Így biztosítjuk a termelők számára, hogy a korszerű agrotechnika és a legújabb genetika kombinációjával kiváló terméseredményt és magas jövedelmezőséget érhessenek el.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr vetőmag SAATEN-UNION Szója

SAATEN-UNION. Új távlatok a szójatermesztésben

A zöldítési és a fehérjeprogramokhoz illeszkedő, jövedelmező szójatermesztés csak a termőhelyi adottságoknak megfelelő fajták használatával valósítható meg. A köztermesztésben alkalmazott korszerű fajtákkal hektáronként 3–4 tonnás vagy akár ennél magasabb termések is elérhetők az üzemi gyakorlatban. A biztonságos szójatermesztés szempontjából azonban nemcsak a megfelelő fajta, hanem az ellenőrzött minőségű, fémzárolt vetőmag használata is kiemelt jelentőségű.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr vetőmag SAATEN-UNION CLEARFIELD

SAATEN-UNION.Biztonság a magas olajsavas hibridek termesztése során is

Hazai körülmények között – a genetikai fejlődésen túl – a gyomirtás hatékonyságában rejlő tartalékok kiaknázása teszi lehetővé a napraforgó-termesztés biztonságának és jövedelmezőségének növelését. Ennek megfelelően a SAATEN-UNION valamennyi napraforgóhibridje beilleszthető a Clearfield technológiába, ami a hazai piacon jelenleg egyedülálló. A hagyományos linolsavas (LO) hibridek mellett magas olajsavas (HO) hibridjeink termesztése során is alapvető előnyként jelenik meg a herbicidtolerancia, amely a nagy termések elérésének egyik alappillére.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Kukorica Termelői interjú Hibrid kukorica

Tapasztalatok Tolnából

Döbrököz Dombóvártól északkeletre fekvő, Kaposmenti település. Tolna megye délnyugati részén található, amit igazi kukorica termesztő övezetként tartanak számon. Az elmúlt évben a sok csapadék miatt a belvízzel, idén az aszállyal kellett megküzdeni a helyi Zrt. szakembereinek. A kedvezőtlen időjárási körülmények ellenére is nagyon szép terméseredmények születtek. Ezúton szeretném megosztani a fiatal, tehetséges agronómus, Gál Olivér tapasztalatait.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr műtrágya IKR Agrár kft. Corn Starter

Termésbiztonság bármely évjáratban?

A mezőgazdasági termelés sajátossága, hogy amikor elvetjük a vetőmagot fogalmunk sincs róla, hogy betakarításkor majd mire számíthatunk. Ami nem csupán mennyiségi szempontból van így, de jellemzően az eladási ár tekintetében is. Ez annak köszönhető, hogy rendkívül sok tényező összhatásának eredményeképpen alakul ki a termés. Ezek közül legnagyobb súllyal az időjárás szerepel. Az időjárást megváltoztatni nem tudjuk, hatását többé-kevésbé korrigálni igen – öntözéssel – de ez Magyarországon egyelőre az összes mezőgazdasági terület csupán néhány százalékán lehetséges. Így az esetek nagy részében egyetlen választásunk marad, csökkenteni a kockázatokat, alkalmazkodni az időjáráshoz.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr növénytermesztés Profeed Kft. növénykondicionáló

TERRA - SORB® és AMINOQUELANT® - Stressztűrésre fejlesztve

Magyarország időjárásában a kedvezőtlen évjáratok gyakorisága, illetve az időjárási anomáliák amplitudója évről évre növekszik, amely komolyan limitálja a növénytermesztés produktivitását. A szántóföldi és kertészeti kultúrákban megtizedelhetik a termés mennyiségét az április-májusban bekövetkező fagy, a jégverés, belvíz, aszály, UV-sugárzás, mechanikai sérülések, ill. a növény védőszerek negatív hatásai. Ezen stresszfaktorok visszavetik a növény fejlődését, termésmennyiségét és minőségét, amely komoly gazdasági veszteséget okoz.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr vetőmag RAGT kukoricahibrid

Új és bevált kukoricahibridek

Az RAGT, mint a hazai kukorica vetőmagpiac egyik legjelentősebb képviselője folyamatosan fejleszti termékkínálatát. Az innovatív munkának köszönhetően az idei évben is több új hibrid került vizsgálatra mind a kisparcellás, mind a fajtasoros kísérletekben. Ezek legjobbjai kerülhettek csak be az RAGT új termékkínálatába.

Szakfolyóirat > 2016/02 > Pr Physiostart Timac Agro Kft. Duostart

Vetőmag - hozzuk ki belőle a legtöbbet!

Mi kell a zavartalan csírázáshoz és keléshez? A magvak csírázásához rendszerint vízre és megfelelő hőmérsékletre van szükség. Abban az esetben, ha  ezek a körülmények kellő ideig rendelkezésre állnak, megindul a csírázás folyamata. Mobilizálódnak a magban raktározott tartalék tápanyagok, melyek addig táplálják a csíranövényt, míg az alkalmassá nem válik az önálló táplálkozásra. Tehát nincs szükség a csírázáshoz pl. tápanyagokra.