Magyarországon az elmúlt évek szélsőséges időjárása azt igazolja, hogy célszerű számításba venni olyan növényeket, amelyek jól bírják ezeket a kihívásokat. A cirokfélék C4-es fiziológiájú növények, ezért az aszályos időszakokat sokkal kedvezőbben tolerálják. Melegigényes, a magasabb hőmérséklet gyors fejlődést biztosít számára, így még május hónapban is biztonsággal elvethetjük.
Általában a leggyengébb adottságú táblákba tervezik vetését, ennek következtében a termésátlaga sem lesz kimagasló. Nem igénytelen, hanem szerény növényről van szó. Még az ilyen silány területeken is képes szemtermést hozni, de ne várjunk tőle magas termésátlagot. Célszerű lenne a szemescirkokat ugyanott termelni, mint a kukoricát.
Nagyon fontos az új, korszerű cirokhibridek megválasztása. Miben is térnek el ezek elődjeiktől? Például a legfontosabb értékmérő tulajdonságokban: mint a jó termőképesség és a termésbiztonság. Magyarországon az elmúlt években ugyanolyan termésátlagokat sikerült betakarítani szemescirokból, mint az adott térségre jellemző kukoricáé (8–11 t/ha).
A másik fontos tulajdonság a beltartalom. Az Euralis Kft. szemescirok hibridjei tanninmentesek. Ez azért fontos, mert így az állatok takarmányozásánál nincs korlátozva az abraktakarmányok keverési százaléka. Az már régen ismert, hogy a cirok fehérjetartalma 3-4%-kal magasabb, mint a kukoricáé. Ásványianyag-tartalma szintén magas (Mg, Fe, Zn), főleg a gabonákhoz viszonyítva.
2014-es szortimentünkben az alábbi hibridek találhatók meg:
ES Alize (középkorai), ES Arack (középkorai), ES Arkanciel (korai), Queyras (korai), ES Aquilon (középkorai) és Biomass 150 (kései). (Mindegyik szemescirok, a Biomass 150 kivételével.)
Az Euralis cirokkínálata minden termőhelyre kielégítő megoldást nyújt a sikeres növénytermesztéshez.
Csigó György Tamás
termék- és marketing menedzser