Alanya lehet: egyéni vállalkozó, egyéni cég, kizárólag magánszemély taggal rendelkezõ betéti társaság, kizárólag magánszemély taggal rendelkezõ közkereseti társaság kivéve: ha adószámát az adóhatóság a bejelentést megelõzõ 2 éven belül törölte vagy jogerõsen felfüggesztette, ha az alábbi tevékenységek valamelyikét folytatja: 66.22 Biztosítási ügynöki, brókeri tevékenység, 66.29 Biztosítás, nyugdíjalap egyéb kiegészítõ tevékenysége vagy saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése.
Választása: bármelyik hónaptól választható, de az adóalanyiság a választás bejelentését követõ hónap elsõ napjával jön létre.
A bejelentkezés módja: a T101E bejelentõ lapot a már mûködõ, egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplõ egyéni vállalkozók nyújtják be; a már mûködõ kkt., bt., egyéni cég a T201T jelû adatlap útján, kizárólag változás-bejelentés keretében jelentkezhet be.
Kisadózónak minõsül: a törvény alapján kisadózó a tételes adót jogszerûen választó egyéni vállalkozó esetében maga az egyéni vállalkozó, egyéni cég esetén annak tagja, közkereseti és betéti társaság esetén pedig a társaság kisadózóként bejelentett magánszemély tagja. A bejelentésben nyilatkozni kell arról, hogy a kisadózó fõállású kisadózónak minõsül-e.
Fizetendõ adó: a kisadózó vállalkozás a fõállású kisadózó után havi 50 ezer, a fõállásúnak nem minõsülõ kisadózó után havi 25 ezer forint tételes adót fizet a tárgyhónapot követõ hónap 12. napjáig (bevallási kötelezettség nincs). A tételes adó 10032000-01076349 költségvetési számlaszámra történõ megfizetésével mentesül az említett, KATA által kiváltott adónemekhez kapcsolódó átutalásoktól.
A fõállású kisadózó ellátást (pl. táppénzt) havi 81 300 Ft alapul vételével kap.
A naptári év egészében kisadózó vállalkozás esetén a naptári évben elért bevételének 6 millió Ft-ot meghaladó része után, az év közben kezdõ vagy választó kisadózó vállalkozásnak a kisadózó vállalkozási jogállás hónapjainak száma x 500 E Ft feletti összeg után 40% plusz adófizetési kötelezettség terheli.
Megszûnik az adóalanyiság: ha az adózó ezt bejelenti az adóhatósághoz (a bejelentés hónapjának utolsó napjával); ha vállalkozási formájában, tagjaiban olyan változás áll be amellyel már nem felel meg a választás feltételeinek; ha naptári negyedév utolsó napán az állami adóhatóságnál nyilvántartott végrehajtható adótartozása meghaladja a 100 E Ft-ot; ha a NAV az adóalanyiság idõszakára vonatkozóan az alábbi jogcímek miatt mulasztási vagy jövedéki bírságot állapít meg a kisadózó vállalkozás terhére: számla-nyugtaadási elmulasztása, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása, igazolatlan eredetû áru forgalmazása. Adóalanyiság megszûnését követõ 24 hónapon belül nem választható újra ez az adózási forma.
Kiváltott adóterhek a kisadózó vállalkozás és bejelentett kisadózók után: vállalkozói szja, vállalkozói osztalékalap utáni adó vagy átalányadó, társasági adó, szja, járulékok, egészségügyi hozzájárulás, szociális hozzájárulási adó és egészségügyi hozzájárulás, szakképzési hozzájárulás.
Nem mentesül: kisadózónak nem minõsülõ személyek foglalkoztatására tekintettel fizetendõ adókötelezettségek alól és az áfafizetési kötelezettség alól (kivéve, ha alanyi adómentességet választott).
Helyi iparûzési adó: a kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó vállalkozó helyi iparûzési adóalapja a székhelye, telephelye szerinti önkormányzatonként egységesen 2,5-2,5 millió Ft. Ez 2%-os adómérték esetén évi 50 ezer Ft kötelezõ adófizetési kötelezettséget eredményez.
Bizonylatolás, nyilvántartások, határidõk: a kisadózó vállalkozásnak bevételi nyilvántartást kell vezetnie, mivel nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá. Az adózónak valamennyi bizonylatát a kiállítás adóévét követõ 5. naptári év végéig meg kell õriznie. A kisadózónak az általa kibocsátott számlán fel kell tüntetnie, hogy „Kisadózó”, ellenkezõ esetben mulasztási bírsággal sújtható.
Az adózónak az adóévi árbevétel nagyságáról az adóévet követõen február 25-ig – az adóalanyiság megszûnése esetén a megszûnéstõl számított 30. napig – kell számot adnia a 13KATA nyomtatványon. Ezen a nyomtatványon kell bevallania a 40 százalékos adót, valamint e nyomtatványon kell adatot szolgáltatnia abban az esetben, ha bármely más adóalanynak (ide nem értve az egyéni vállalkozónak minõsülõ magánszemélyt) éves szinten együttesen 1 millió forintot meghaladó értékû számlát bocsátott ki.
Munkaviszony vélelmezése: ha a kisadózó vállalkozással kötött szerzõdés, ügylet tartalma szerint a kisadózó és harmadik személy közötti munkaviszonyt leplez, akkor az adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytõl eltérõen a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani. Az adóhatóság az ellenõrzési eljárás során az adatszolgáltatásra kötelezett egyéb adózóval kötött szerzõdések minõsítésekor vélelmezi a munkaviszony fennállását, egészen addig, amíg a kisadózó nem bizonyítja ennek ellenkezõjét.
Krenovszkyné Lovász Andrea
Reg. Okl. adószakértõ