MENÜ

Páncélozott hadtest a talajon, avagy mi kerüljön a munkagépek mûvelõelemeire?

Oldalszám: 65-66
Koszorus Gábor 2014.01.24.

Akik még nem vettek részt mezõgazdasági munkafolyamatokban, azt gondolhatják, hogy a szántóföldeken a munka dandárja befejezõdött a gabonafélék betakarításával. Ez a valóságban közel sem így van.

 

 


A mezõgazdasági munkák körforgásában évrõl évre hasonló munkamûveletek követik egymást. Minden egyes munkafolyamat amely lezárja az elõzõt, tudatos elõkészítése a következõnek. A betakarított termény után maradt tarlók elmunkálása már az új vetemény magágyának elõkészítése.



A betakarítást közvetlenül követõ talajmunkák célja, hogy eltüntessék a meglévõ szármaradványokat, egyúttal megõrizzék a talajban lévõ nedvességtartalmat azáltal, hogy az gyökereken és a meglévõ szárakon keresztül kipárologhasson. A beforgatott szármaradványok talajba kerülésével újra megélénkül a talajélet, biológiai folyamatok sora indul el a lebontás kapcsán. Emellett ezen munkák további jelentõsége, hogy a gyomnövények elszaporodását és sarjadását is megakadályozzuk vele.

 



Milyen gépekkel érdemes nekikezdeni ilyen munkamûveleteknek? Manapság több igen korszerû munkagép található a piacon, melyek hatékonysága és kihasználhatósága egyre jobb eredményeket mutat, de alapvetõen forgatásos és lazításos technológiákat sorakoztatnak fel, illetve a mûvelõelemeik. A kulcsszavak, amelyekre fókuszálunk: a mûvelõelemek minõsége.



Elõzõ kiadványunkban a betakarítógépek alkatrészeinek minõségérõl publikáltunk pár hasznos alapelvet, most ezen gondolat mentén összegyûjtöttünk pár szempontot, segítségképpen, hogy hogyan is vásároljuk meg a szükséges kopórészeket ekéinkhez, lazítóinkhoz, szántóföldi kultivátorainkhoz.



Bármilyen talajmûvelõ eszközt is üzemeltetünk, be kell tartanunk azon szabályokat, melyek a motoros gépekre is vonatkoznak, miszerint a folyamatos és gondos karbantartás megmutatkozik a munka minõségében, illetve az üzembiztonságban. A talajmûvelések esetében is fontos, hogy megkezdett munkamûveleteket a megfelelõ idõben tudjuk elvégezni, mely célunkban nem segít ha sok olyan meghibásodás akadályozza a munkánkat, amely elõrelátható lett volna, és több esetben elkerülhetõ is. A kopórészek elhasználtsága kihatással van a munkamûveletre, a lazítás vagy forgatás, keverés minõségére, illetve a vontatáshoz szükséges erõ kapcsán befolyásolja az üzemanyagfogyasztást is.



Munkagépeinket a bevetés elõtt legalább néhány héttel célszerû felmérni, alaposan ellenõrizni a kopóelemeket, illetve amit sokan elfelejtenek, a vázrészeket is. A vázelemek és komplett fõegységek ellenõrzésének azért tulajdonítunk különösen nagy szerepet, mivel az alkatrészforgalmazók ezen egységekbõl korlátozott, vagy igen minimális mennyiségeket tartanak raktáron. Ennek oka, hogy a vázelemek meghibásodása nem szokványos, és nem kiszámítható. Tudni kell azt is, hogy a gépek gyártói is sokkal leterheltebbek szezonban, így egy-egy vázelem azonnali, sürgõs megrendelése sok esetben nem is lehetséges, mivel a gyártási sorok és feladatok elõre programozottak, így az egyedi igényeket szinte lehetetlen szezonban kiszolgálni. A kopórészek ellátása Magyarországon igen jónak mondható. A kereskedõk a felmérések szerint nagy hangsúlyt fektetnek a talajmûvelõ alkatrészekre, így ezek beszerzése jóval egyszerûbb. A kínálat igazán sokszínû, a piacon megtalálható az eredeti márkajelzésû pótrészek mellett számtalan egyéb kivitel is, melyek minõségérõl feltétlenül tájékozódjunk, mielõtt jól bevásárolunk. Az eredeti kopórészekrõl általánosan annyi elmondható, hogy azok vagy a gyártónál készülnek, vagy a gyártó egyedi elvárása alapján szakosodott cégek készítik ezeket. Egy biztos, a minõségellenõrzés, és az elvárt paraméterek (anyagminõség, méretpontosság) megléte ezeknél 100%-ban biztosított, és többszörösen ellenõrzött, hiszen a gépgyártó, nem engedheti meg, hogy a saját neve alatt forgalomba hozott elemek a felhasználás során negatív megítélést kapjon, mivel azzal a gép hírnevét is csorbítaná. A megfelelõ minõséghez persze egy magasabb árszint is párosul, de a termékek „jóárasítására” vannak lehetõségek. A gyártók és a kereskedõk célja, hogy csökkentsék a szezonban kialakuló igen nagy leterhelést a rendszerükön, és ennek egyik módja, hogy különbözõ elõrendelési lehetõségekkel az alkatrészek értékesítésének szezonját elõrébb hozzák, mikor is a vásárlók komolyabb kedvezményeket kaphatnak ha elõre, vagy már az éppen lejárt szezon után azonnal megvásárolják a szükséges kopórészcsomagot. Ezek kihasználásával, az elõre gondolkodással a fõegységek és a kopórészek is a megfelelõ idõben jóval kedvezõbb árakon szerezhetõek be. Ilyen feltételekkel kompromisszum köthetõ a tárcsalapok, ekealkatrészek, grubber és lazítóalkatrészek tekintetében, és eredeti páncéllal vértezhetjük fel a gépeinket.

 

 


 

 





Amennyiben mégsem az eredeti termékek mellett voksolunk, akkor is érdemes olyan alternatív terméket választani, amely neves gyártótól származik, hiszen ez is biztosíték a termék minõségére. A nagyobb forgalmazók kínálatában ezen termékek is megtalálhatók, egyes esetekben akár 20–30% árelõnyt is biztosítva. Ezeket kell összehasonlítanunk, külön figyelmet fordítva a gyári akciókra, melyek segítségével az említett különbségek már jóval kisebb százalékot mutatnak. Az élettartamot megjósolni bármilyen minõségrõl is beszélünk, kockázatos. Hiszen a talajjal érintkezõ alkatrészek kopása nagymértékben függ az adott terület talajtípusától, a korábbi munkamûveletektõl, a csapadékmennyiségtõl és ezáltal a talaj koptató hatásától. Nem véletlen, hogy mivel gyorsan kopó alkatrészekrõl beszélünk, a gyártók sem tudnak garanciát vállalni ezek élettartamára, hiszen ez nem kizárólag a termékek minõségétõl függ. Amennyiben az adott alkatrész rendelkezik a megfelelõ anyagminõségi elõírásokkal, megfelelõen és tökéletesen mûködhet, de a munkába állás után az üzemeltetés körülményei határozzák meg az élettartamát. Vásárlás elõtt érdemes információt kérni az értékesítõktõl a termékekrõl, majd ezután dönteni a márkázott és a névtelen, vagy akár a nem eredeti de jó nevû termékek között. Tartsuk szem elõtt azonban, hogy egy kiemelkedõ minõségû termék nem véletlenül magasabb árfekvésû, emögött egy fejlett gyártási technológia és a hozzáadott szaktudás áll, és ez biztosítja a termék helyét a felsõ kategóriában. Feltehetjük a kérdést magunknak: a drágább termék jobb? Nos, a hazai alkatrészkínálatot megfigyelve állíthatjuk, igen, a magasabb árfekvés a munkagép kopóalkatrészek tekintetében manapság magasabb minõségi szintet hordoz. Lehet az tárcsalap, kormánylemez, vagy szántóvas, legyünk tisztában a kínálattal a piacon, és a saját gazdálkodásunk paramétereihez igazodva szerezzük be a szükséges inputokat.

 

 


Nagyításhoz katt a képre

 



Koszorus Gábor