Mezõgazdasági melléktermékekre épült erõmû Pécsett – Új jövedelemforrás a gazdálkodóknak
Többletbevételi lehetõséget teremt a gazdálkodók számára a PANNONPOWER HOLDING Zrt., amely idén õsszel adja át bálázható lágyszárú mezõgazdasági melléktermékek eltüzelésére alkalmas kazánját Pécsett. A 35 MW beépített villamos teljesítményû erõmû nemcsak a szántóföldeken keletkezõ melléktermékeket, hanem a gyepterületek és árokpartok gondozásából származó lágyszárú növények báláit is fogadni tudja. Az energetikai társaság évente mintegy 3,5 milliárd forintot költ majd tüzelõanyagra.
A kalászosok szalmája, a kukorica- és a napraforgószár, de akár a repce vagy a szója szára is alkalmas tüzelõanyagnak a pécsi erõmû legújabb biomassza-tüzelésû kazánjában. A bálázható lágyszárú mezõgazdasági melléktermékeket elégetni képes kazán idén õsszel kezdi meg mûködését.
Évente megközelítõleg 240 ezer tonna tüzelõanyagra van szükségünk, ennek 90%-a mezõgazdasági melléktermék, 10%-a pedig energianövény lesz – mondta el Rudolf Péter, a pécsi erõmû tüzelõanyag-ellátásáért felelõs Pannon-Biomassza Kft. ügyvezetõje. – Tüzelõanyagra mintegy 3,5 milliárd forintot fogunk évente költeni, amivel beszállítóink jelentõsen növelhetik bevételeiket.
A folyamatosan változó agrárpiaci körülményekkel szemben az erõmû kiszámítható, stabil és biztos jövedelem-kiegészítési lehetõséget jelent. Ráadásul elõfordulhat, hogy a gazdálkodók az erõmûnek értékesített melléktermékek után elõbb jutnak bevételhez, mint a betakarítást követõen esetleg hónapokkal értékesített terményeik után, ami javítja fizetõképességüket. A hosszú távú szerzõdések révén a termelõk hitelképessége is javulhat.
Nemcsak szántóföldekrõl, hanem a csatornapartokról, benõtt csatornákból, elgyomosodott, nem mûvelt területekrõl, de akár a gyepterületekrõl is érkezhet a lágyszárú tüzelõanyag, ami a tulajdonosok számára duplán elõnyös lehet – tette hozzá Rudolf Péter. – A gyepek gondozásához kötött EU-s agrártámogatás lehívása ugyanis könnyebbé válhat, hiszen a kaszálás immár nem pusztán költséget jelent, hanem bevételt is hozhat: a lekaszált fû bebálázva szintén alkalmas tüzelõanyagnak, így tovább növelheti a tulajdonosok jövedelmét.
Az erõmû éves tüzelõanyag-igénye a Pécs 100 kilométeres körzetében, vagyis az erõmû beszállítási területén keletkezõ mezõgazdasági melléktermékeknek alig 3,5%-át teszi ki, így a biomassza-tüzelésû kazán ellátása nem veszélyezteti sem az állattartás igényeit, sem a talaj tápanyagtartalmának megújítását. Ezzel szemben az új erõmû többlet széndioxid-kibocsátás nélkül járul hozzá ahhoz, hogy Pécs város több mint 31 ezer távfûtéses lakásának és 450 közintézményének fûtéséhez szükséges hõmennyiséget 2012-tõl gyakorlatilag teljes egészében megújuló energiából állítsák elõ.