A táblázatban nyomon követhetõ a különbözõ frakciók ezermagtömegének (E) alakulása. A magasabb E-érték jelentõsége abban van, hogy ebben az esetben a magban rendelkezésre álló tartaléktápanyag mennyisége is magasabb, ami pozitívan hat a csírázóképességre. Ez az ATONIK-os kezelés közvetett hatásának tekinthetõ.
A frakciók vizsgálatánál az elsõ, ami szembetûnõ, hogy a kezelt növényekrõl gyûjtött csöveken a frakciók aránya lényegesen egyenletesebb, mint a kezeletlen területrõl származó mintákon. Ha figyelembe vesszük, hogy az esetek többségében a nagy gömbölyû frakció rendelkezik a legrosszabb csírázóképességgel, akkor a kezeletlen növények esetében mért közel 50%-os arány ebben az esetben kifejezetten hátrányosnak tekinthetõ.
A fenti eredmények és tapasztalatok alapján kijelenthetõ, hogy az ATONIK eredményesen és gazdaságosan használható a kukorica-vetõmag elõállítása során.
Dr. Szabó Zoltán
növényvédelmi szaktanácsadó
Feketesár ZRt. BöhönyeA Feketesár ZRt. a Böhönyei Állami Gazdaság jogutódjaként a 90-es évek közepén alakult meg, 100 %-ban magyar tulajdonosok a részvényesek. A gazdaság Belsõ- Somogy tájegységhez tartozik, területének nagyobb része mély fekvésû, laza, karbonát-mentes homok, tápanyag szolgáltató képessége kicsi, kémhatása savanyú, humusztartalma általában 1-1,5% körül van. Területi elhelyezkedésére a tagoltság a jellemzõ. A mûvelt terület 72,5%-ahaszonbérelt, 27,5%-a magánszemélyek tulajdonában lévõ, hosszú távon termeltetési szerzõdések alapján használt.
A termesztett növények: 2000 ha kukorica, 700 ha búza vagy más gabonaféle, 400 ha repce.
Fontos növényünk és nagy területen is termesztjük a repcét. Technológiánk az õszi preemergens gyomirtáson, regeneráló szerek használatán alapul. Jól illeszkedik a technológiánkba az ATONIK használata a tavaszi növényvédelmi munkák során. Általában szárba indulás alkalmával 0,8 l/ha, a virágzás elõtt pedig 1,0 l/ha dózisban alkalmazzuk a rovarölõ szeres kezelésekkel egy menetben, RAU ACCORD légzsákos permetezõvel kijuttatva. A kezelések hatására a hajtáskezdemények számának növekedését, robusztus, sok elágazásos növények kialakulását, stabil terméskötõdést, erõteljes virágzást tapasztaltunk, melynek következtében 10-15 %-os a termésnövekedés a kezeletlen állományhoz képest. Sajnos az idõjárás miatt a 2010-2011-es évben nagyságrenddel kevesebb repcénk lett elvetve, ennek ellenére az Atonik használatától nem tekintünk el.
Barna József
vezérigazgató helyettes
Kibucz-Kert Kft. HatvanA Kibucz-Kert Kft. a Hatvan város melletti Sastelken foglalkozik gyümölcsök termesztésével, jó termõhelyi adottságok mellett. Tulajdonostársammal, Szaniszló Tamással vállalkozásunk bérszolgáltatást is végez több mint 50 ha gyümölcsösben. Saját területeink a következõképpen oszlanak meg: 4,5 ha meggy; 11 ha szilva; 4 ha õszibarack; 3,5 ha cseresznye; 8 ha körte; 17 ha alma. Így közel 100 ha gyümölcsös növényvédelmét irányítjuk, amelybõl a meggyben már 6. éve használjuk az ATONIKOT.
Két fajtával dolgozunk, Pándy és Cigány meggy, 6*4 m-es térállásban, sajmeggy alanyon és váza koronaformán. Az ültetvény 1997. õszi telepítésû és csepegtetõ öntözéssel ellátott. Köztudott, hogy a Pándy meggyfajták nehezen termékenyülnek, ennek javítása érdekében az Arysta szakembereinek javaslatára kezdtük el használni ezt a biostimulátor készítményt. Minden évben a virágzás kezdetén és fõvirágzásban, két alkalommal 0,5 l/ha dózisban juttatjuk ki, bórtartalmú levéltrágyákkal kombinálva.
A hat év során szerzett tapasztalatom, hogyamikor virágzás idején mínusz 2-3 fok körül alakult a hõmérséklet, a kezelt terület kimagasló (akár 15-20%-os) terméstöbbletet adott a környékbeli, ATONIKKAL nem kezelt gyümölcsösökhöz képest. Számunkra a 2007-es év volt a legrosszabb, amikor május elsején minden gyümölcsön 100%-os fagykárunk volt (hajnalban -7 fok, erõs széllel). Ekkor már cseresznyemag méretû gyümölcseink voltak. Ebben a fejlõdési stádiumában legérzékenyebbek a kötõdött gyümölcsök, így az erõs hajnali fagy hatására a fák kevesebb mint egy hét alatt „ledobálták” a megfeketedett gyümölcs-kezdeményeket.
Jelentõs monília fertõzés az ültetvényeinkben ritkán fordul elõ. Tapasztalatom alapján hûvös, csapadékos virágzáskori idõjárásban van jelentõsége az ATONIK monília elleni élettani hatásának. Számos pozitív fõ- és mellékhatása miatt természetesen ebben az évben is tervezzük az ATONIK felhasználását háromszor meggyben, az elõbb említett két idõpontokon túlmenõen még a virágzás legvégén is.
Varga Tamás
társtulajdonos, növényvédelmi szakmérnök
