MENÜ

Pr

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr fajta Termelés hibridek

A fajtaválasztás jelentõsége szélsõséges termesztési feltételek között

Hazánkban évtizedek óta a legnagyobb szántóföldi körülmények között termesztett kultúra a kukorica. Megközelítõleg 1-1,2 millió ha-on vetjük évrõl évre. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a kukorica termésbiztonsága és jövedelemtermelõ képessége nagy mértékben ingadozik. Részben a klímaváltozás és az egyre inkább fellépõ idõjárási anomáliák tehetõk ezért felelõssé, valamint a kiszámíthatatlan, tervezhetetlen terménypiaci ármozgások.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr DuPont Kalászos gabona

A kalászosok növényvédelmére DuPont - Economy kereskedelmi csomag

A kalászosok termesztésében a növényvédelem – a gyomirtás, a gombabetegségek és kártevõk elleni védelem – kulcsfontosságú a megfelelõ termés eléréséhez. A gazdálkodókat az idõjárási és gazdasági körülmények gyakran a lehetõ legtakarékosabb technológiák alkalmazására serkentik. Amit leginkább érdemes követni, az a széles választékból a költség/hatékonyság legjobb arányát mutató megoldás alkalmazása.

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Biomin Takarmány tejsav

A különbözõ savak szerepe a takarmányokban

A szerves savak legjelentõsebb hatása, hogy növelik a takarmány-értékesítést és javítják az egészségi állapotot, a takarmány és az emésztõrendszer savanyításával, valamint a patogén mikroorganizmusok szelektív gátlásával. A takarmány fertõzõdhet különbözõ mennyiségû gombával, élesztõvel és baktériummal még higiénikus körülmények között is. A szerves savakkal kiegészített takarmányban csökkenthetjük a pH-t és megakadályozhatjuk a nemkívánatos mikrobák növekedését.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr repce gyomirtás Atonik

ATONIK - megkérdeztük a felhasználókat II.

Interjúsorozatunk folytatásában is azokat az üzemi tapasztalatokat szeretnénk megosztani olvasóinkkal, amelyeket hozzászólóink az ATONIK repcében való felhasználása során szereztek. Nem véletlen, hogy a repcével többször is foglalkozunk hisz az ATONIK egyik legfontosabb felhasználási területévé az intenzív repcetermesztés vált. Több év üzemi szintû tapasztalata támasztja ezt alá.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr búza Vetés Yara

Az õszi búza tavaszi tápanyag- ellátása Yara ajánlással!

A múlt évi csapadékos idõjárás rányomja bélyegét az õszi vetésû növények, ezen belül az õszi búza – tavaszi technológiájára. Az általánosan alkalmazható eljárásokat a kialakult helyzet sok esetben felülírja. Egészen biztos, hogy a terület jelentõs részén nem a megszokott módon lehet és kell az aktuális munkákat elvégezni. A környezeti tényezõk és a termesztési technológia minden eleme befolyásolhatja, befolyásolja a mennyiségi és minõségi mutatókat.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Damisol levéltrágyázás

Bácsbokod 2010. - A levéltrágyázás gyakorlati eredményeirõl

A bácsbokodi Albert Agro Egyéni Cég vezetõje Hegedûs József konkrét számokkal is bemutatta az elmúlt év levéltrágyázásainak eredményeit az általa termesztett búzában és cukorrépában. A „Termelõi tapasztalatok a levéltrágyázásról” címû írás már ismertette az általános adatokat, de konkrét számokat nem mutatott. Most röviden bemutatjuk az eredményeket, amelyek ékes bizonyítékai az elméletnek és számokkal bizonyítják a levéltrágyázás gazdaságosságát, szükségességét.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Kukorica Vetés ültetés

Extrém év - Pozitív tapasztalatok

2010 extrém csapadékos év volt. Az elõzõ év minden tekintetben feladta a leckét a mezõgazdaságban dolgozóknak és ezen belül a kukoricatermesztõknek. De ugyanúgy feladta a leckét a gyomirtó szerek fejlesztõinek, gyártóinak, a forgalmazóknak és a szaktanácsadóknak egyaránt.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Vetés Euralis Sigma

Francia genetika - európai minõség

A 2010-es esztendõben tapasztalt idõjárás és a szélsõségesen változó bevételi lehetõségek komoly kérdéskör megválaszolását indokolja a gazdák részérõl. Milyen vetõmagot válasszanak, hogy a betakarítást követõen profittal zárják a következõ évet?  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Energia költségek energiahordozó

Harc az energiáért

Manapság az energiaárak szárnyalását tapasztalhatjuk. Elég csak a benzinárra vagy a földgáz árára tekinteni. A jelenlegi közel-keleti helyzet csak fokozza ezt az állapotot. A globális kereslet lassan meghaladja a fosszilis energia kínálatot, az árak tovább emelkednek, harcolunk az energiahordozókért, miközben hazánk jelentõs biomassza potenciállal rendelkezik.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Vicon betakarítás Kverneland

Megújult zöldtakarmánysor a Vicon palettában

Bár még javában a tél közepén járunk, gondolataink már elkalandoznak a jövõt illetõen, új tervekkel, elgondolásokkal, és reménnyel telve várjuk az elõttünk álló gazdasági évet. A tavalyi év negatív tapasztalatai, a szinte folyamatos és kiadós esõzések megnehezítették a betakarítási munkálatokat. „De enni azért mindig kell, és valakinek ezt meg is kell termelni” mint ahogyan ezt a jelmondatot a Kverneland csoport is zászlójára tûzte, soha nem volt még ennek a mondatnak ekkora jelentõsége, mint 2010-ben.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Gép CLAAS betakarítás

Minõségi takarmány minõségi gépekkel

Az állattartásban kiemelt fontosságú terület a megfelelõ technológiával biztosított takarmányozás, mivel a költségek döntõ hányadát teszi ki ez a tétel. Az Axiál már 2001-tõl kezdõdõen úttörõ volt a szálas takarmány betakarítás szegmensben, mert míg a többi importõr nem helyezett megfelelõ hangsúlyt ezekre a termékekre, õk elsõként tudtak a CLAAS gépeivel egy teljes „zöld sor”-t kínálni ügyfeleiknek. Profizmusuknak és a gépek professzionális mivoltának köszönhetõen kínálatuk évek óta tartósan uralja kategóriájában a piacot. Az Agro Napló olvasóinak Albert Csaba termékmenedzser beszélt a betakarítógépes kínálatukról.

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr hibrid Kukorica Dow Seeds

Mit ajánl a Dow Seeds 2011-re?

A 2010-ben lehullott, az átlagot messze meghaladó csapadék mennyiség szinte minden gazdaságban gondot okoz. A csapadékos idõjárás miatt a betakarítási munkák elhúzódtak és nem volt lehetõség az õszi talajmunkák elvégzésére. A teljesen átnedvesedett talajokra nem lehet a gépekkel rámenni, várni kell míg a talaj kellõen kiszárad ahhoz, hogy mûvelni lehessen. A belvízzel borított területeken már egészen biztos, hogy késõ tavasszal fog eldõlni, hogy mit is lehet kezdeni a területtel.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr repce Baki Agrocentrum gazdák

Nyugat-dunántúli tapasztalatok a repcetermelésrõl

A Baki Agrocentrum Kft. integrációjában az õszi káposztarepce termeltetésének évek óta meghatározó szerepe van. A cég Zala megye repcetermelõinek több mint egyharmadát látja el a termeléshez szükséges input anyagokkal (mûtrágya, vetõmag, növényvédõ szer) és vásárolja fel a megtermelt repcemagot. A Baki Agrocentrum Kft. növényvédelmi szaktanácsadóját, Horváth Tamást kérdeztük az elmúlt év termelési tapasztalatairól.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr műtrágya hibrid Vetés

Pioneer hibridek teljesítménye a Pioneer Portfólió Farmokon

Az elmúlt évben indítottuk Pioneer Portfólió Farm kísérleti rendszerünket, mely kísérletekben a teljes termékskálánk elvetésre kerül, különbözõ agronómiai kísérletekkel ötvözve. Az ország 15 helyszínén kerültek beállításra, lefedve valamennyi termõtájat. A hibridek teljesítményének szokásos összehasonlításán túlmenõen az agronómiai kísérletek teszik különösen értékessé, hiszen a gazdálkodók számára nagyon fontos további információkkal szolgálnak az egyes hibridekrõl. Természetesen folytatni fogjuk tovább ezt a kísérleti rendszert, érdemes lesz látogatni 2011-ben is a Pioneer Portfólió Farmokat.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr Kukorica permetezés gyomirtás

Rendkívüli idõjárás mellett is bevált kukorica-gyomirtási megoldások

Az elmúlt évben egy összehasonlító gyomirtási kísérletben vettünk részt. A Nufarm Hungária Kft. termékpalettáján szereplõ, kukorica gyomirtására alkalmas készítmények közül a Zeagran 340 SE gyomirtó szer és a Zeagran Xpert gyomirtó szer kombináció hatását vizsgáltuk. A kísérletben szereplõ standard készítmény az egyik piacvezetõ szulfonil-karbamid hatóanyagú termék volt.  

Szakfolyóirat > 2011/03 > Pr növény vetésforgó lombtrágyázás

Új dimenziók a lombtrágyázásban

A fejlett szántóföldi és kertészeti kultúrával rendelkezõ országokban a termésbiztonság megteremtése hosszú ­távon alapvetõ feladat. Ennek érdekében átgondolt, a hatékonyságot és a gazdaságosságot messzemenõen figyelembe vevõ optimális tápanyagellátás, és a környezetvédelmi elvárásokkal leginkább szinkronizáló növényvédelmi eljárások következetes alkalmazása a feladat. A hazai tendenciák is hasonlóak, azaz a mezõgazdaság elméleti és gyakorlati szakembereinek a feladata gondoskodni arról, hogy a rendelkezésre álló mûtrágyák és lombtrágyák megalapozott módon és a legnagyobb hatékonysággal, okszerû technológiába illesztve kerüljenek felhasználásra.