Az elhúzódó hideg és a késõn jött havazás után a tajajhõmérséklet lassan emelkedett, és március 20 körül elérte a 5 °C átlagõmérsékletet a Dél-Dunántúlon.
A belvízzel nem sújtott területeken elkezdõdhettek a tavaszi talajmunkák. Ennél a talajhõmérsékletnél a Dow AgroSciences „korai kukorica koncepciójában” kínált hibridjei már elvethetõk (MT NELE, MT LENA, MT MATTES, MT 261, MT 291, MT MILO).
Március 25-29 között elvetettük az öszszes korai vetésû kukorica kísérletet az országban (1. kép). A talajhõmérséklet napi átlaga ekkor 6,5–7°C volt. Korábbi vetésre nem volt lehetõség, mert a kísérleti helyeken a talajok magas nedvességtartalma nem tette lehetõvé hamarabb a jó minõségû magágykészítést.
A hónap végi és április elejei további lehülés, és csapadékos idõjárás miatt a tavaszi talajmunkák a korábbi évekhez képest csúsznak, és a kukorica vetésének fõ ideje április közepére, illetve ez utánra eshet. Ekkorra a Dow AgroSciences korán vethetõ, és korán el is vetett hibridjei már 2–4 leveles állapotban lesznek az idõjárás függvényében (2. kép).
2010-ben több terméket vizsgálunk, amelyek közül néhány hibrid piaci bevezetése a következõ szezonban megkezdõdik. Különbözõ vetésidõkben teszteljük ezeknek a hibrideknek a termõképességét, agronómiai tulajdonságát, koraiságát. Vizsgálni fogjuk a betakarított termény minõségi paramétereit (hektoliter súly, keményítõ tartalom, egyéb tápláló anyag tartalmi jellemzõk, toxinok jelenléte). Több helyen és vetési idõben állítottunk be, illetve állítunk be technológiai kísérleteket, mint Diabrotica Virgifera Virgifera kísérlet, csávázószeres kísérlet, valamint a Dow AgroSciences Szolnoki Növényvédelmi Kutató Állomás munkatársaival közösen vegyszer érzékenységi, és növényvédõ szer technológiai kísérleteket.
Zeitvogel Zsolt