Az Egyesült Királyságbeli Lockerbie közelében 2009. március 18-19-én egészen különleges és látványos gépbemutatónak lehettek szemtanúi az ide sereglett gazdák és bérvállalkozók. A 200 meghívott vendég a Lantmannen Renewable Fuels és a közeli E.O.N’s Steven Croft erõmû közös szervezésében megrendezett gyakorlati demonstráción, egy New Holland FR9090-es járvaszecskázó gépet tekintett meg energiafûz betakarítás közben. A szecskázó gép a New Holland kifejezetten erre a célra kifejlesztett adapterével dolgozott.
A különleges adapter prototípusának fejlesztése Yorkshire városában történt, sorozatgyártása pedig az Egyesült Államokban Pennsylvania-ban folyik. Gyári adatok szerint a teljesítménye 8 hektár/ nap, 12,5 km/óra-s munkasebesség mellett. A gyári ajánlások szerint képes megbirkózni akár 150 mm átmérõjû fûzzel is, amely akár az elképesztõ 12,5 m magasságot is elérheti. Az adapter csatlakoztatása rendkívül egyszerû és gyors. Az eddigi megoldásokkal szakítva ez nem egy átalakított kukorica adapter, hanem egy kifejezetten erre az extrém nagy terhelésre kialakított konstrukció. Különálló fûrészes késekkel és egy speciális görgõs szerkezettel van felszerelve, ami megemeli a már levágott fûzszárakat, amit végül túlméretezett behordó hengerekkel juttatnak a gép szecskázó dobjához. Az adapter szerkezete fizikailag úgy van kialakítva, hogy kitûnõen megvezesse a magas terményt, a levágott rönköket elõször görgõk sora vezeti az adapter belsejébe, majd ott átveszik a nagy átmérõjû behordó hengerek. Az aprítási hossz természetesen állítható a végfelhasználási igényektõl függõen.
Ezeken az ültevényeken két tõ között általában 75 cm távolság van, a sortávolság pedig 1,5 m. Két betakarítás között általában 2-3 év telik, és az elsõ betakarításkor az átlagos hozam szárított terménymennyiségben egy hektáron, egy évre kalkulálva 7–10 tonna között mozog. Az erõmûvek egyre növekvõ befogadóképességének köszönhetõen a fûzültetvények száma az Egyesült Királyság területén évrõl évre nõ, jelenleg 5000-6000 hektárra tehetõ.
A bemutató két napja során összesen 230 tonna chips került betakarításra és leszállításra a közeli erõmûbe ahol elektromos energiát állítanak elõ belõle. Az FR9000 egy két éves fûzültevényben dolgozott, amelynek hozama a mért eredményekre támaszkodva igen magas volt, 10,2 tonna/hektár/évre adódott. A szárhajtások átmérõje 5–10 cm között szóródott. A New Holland gépet üzemeltetõ Metcalfe Farm tulajdonosa és a helyi erõmû szakemberei is felismerték, hogy a téli idõszak hónapjaiban érdemes a betakarítást végezni, mivel ilyenkor a megterülési idõ lerövidül, a tárolási költségek is jóval kisebbek, ezért a késõbbiekben is igyekeznek ezt november és március hónapok közé idõzíteni.
Symon Bradney a New Holland specialistája osztotta meg tapasztalatait a két napról: „Mindkét nap nagyon hasznos és érdekes volt. Külön örömünkre szolgált, hogy Európa számos részérõl, így Németországból és Dániából érkezett gazdálkodók is láthatták a helyi gazdákkal, bérvállalkozókkal együtt ezt a fantasztikus bemutatót. Az adapter és gép probléma nélkül dolgozott együtt a két nap alatt, és biztosította arról a résztvevõket, hogy maximálisan alkalmas ennek a különleges betakarítási feladatnak az ellátására.”
A betakarításról a következõ linken egy rövid videó is található:
www.youtube.com/watch?v=CEsJITOPJx4&NR=1
A vendégek ellátogattak a közelben lévõ Steven Croft erõmûbe is ahova a New Holland FR9000-es által feldogozott chips-et szállítják, és amely az Egyesült Királyság legnagyobb fatüzelésû biomassza üzeme. Itt tájékoztatást kaptak az üzem mûködésérõl és a fatüzelés elõnyeirõl.
Robert Smith az erõmû Ügyvezetõ Igazgatója elmondta: „Tökéletesen elégedettek vagyunk a feldogozott chips minõségével és a hozamokkal is a fiatal ültetvényeken. Ez a nyitott nap jó lehetõséget adott arra a farmereknek, hogy megismerkedjenek magával a növénnyel és betakarítási módjával, ahogy a New Holland gépkapcsolás azt kitûnõen megoldja. Láthatták a komplett feldolgozási láncot, ahogy ebbõl a szántóföldrõl érkezõ anyagból egy lépésben elektromos energiát állítunk elõ.”
Molnár István