MENÜ

Õszi gazdarandevú a Szent István Egyetemen

Oldalszám: 27
2014.03.27.

Sajátos vonzásuk van a gödöllõi gazdanapoknak, a nyárinak és az õszinek is más-más. Mindenesetre a gazda akkor is kíváncsi, ha jó a termés és akkor is, ha rossz. Mármint kíváncsi a kísérletek eredményeire, és ami ezekbõl következik: melyik vetõmagot, növényvédõ szert és mûtrágyát ajánlják a tudomány emberei a következõ évre. Ezt az érdeklõdést igazolta a szeptember 18-án 11. alkalommal megrendezett bemutató is a Szent István Egyetem Mezõgazdaság- és Környezettudományi Karának szárítópusztai tanüzemében, a Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központban.

 


 





Viszonylag jó évet zárunk a növénytermesztésben – mondta dr. Gyuricza Csaba egyetemi docens, igazgató. Ennek ellenére, kedvezõ évjáratban is fontos a technológiai fegyelem betartása a talajmûveléstõl a tápanyag-utánpótlásig, mert mindig jön egy következõ év, más idõjárással. A talaj nem felejti a hibákat, a növény pedig emlékeztet rájuk.



Dr. Jolánkai Márton professzor szerint az õszi gazdanap jelentõségét az adja, hogy egy-egy termõtájon ilyen alkalmakon dõl el, hogy a termelõk a több száz hitelesített hibridbõl melyiket vetik jövõre. Ezek a bemutatók adnak választ ugyanis az olyan kérdésekre, hogy milyen a fajták alkalmazkodóképessége és miként alakul az érési idejük.



A bemutató mára az ország egyik legnagyobb és legtöbb látnivalót felvonultató rendezvényévé vált: mintegy 50 kukorica és napraforgó fajt, illetve hibridet láthatott a több száz érdeklõdõ. Nagy figyelem kísérte a tápanyag-gazdálkodási és növényvédelmi technológiákat is.



A szárítópusztai tanüzemben energiafûz-termesztési kísérleteket is folytatnak. Az érdeklõdõk megtudták, hogy aki jövõre fás szárú energianövények termesztésével kíván foglalkozni az hektáronként maximum 200 ezer forint összegig tarthat igényt telepítési támogatásra.



Dr. Gyuricza Csaba

Képgaléria: www.agronaplo.hu