A Saaten-Union repcenemesítõi, az NPZ és a Raps GbR, az 1970-es évek közepétõl kezdték el felépíteni azt a nemesítési rendszert, amely napjainkra egyedülálló sikereket ért el Európában. Az akkori, mintegy 16 ha-os tenyészkertben 15 munkatárs mintegy 100 keresztezést végzett el évente.
Napjainkban 234 ha tenyészkert, több, mint 1 800 keresztezés, 5 000 m2 üvegház, 60 000 beltartalmi vizsgálat, a legmodernebb dihaploid és markertechnológia jellemzi a repcenemesítés nagyságrendjét. A nemesítés költsége az elmúlt 30 évben megtízszerezõdött és a munkatársak száma is 110 fölé nõtt. A növekvõ befektetésekre azért is szükség volt, mert az új felhasználói igényeknek (duplanullás minõség) és a termelõi oldal által megfogalmazott hozamelvárásoknak (MSL-hibridrendszer létrehozása) gyorsan és hatékonyan kellett megfelelni. A Saaten-Union repcenemesítése alapvetõen meghatározta és megalapozta azt a fejlõdést, ami az európai repcetermelés felvirágzásához vezetett az elmúlt 10–15 évben. A Saaten-Union hibrideinek európai térhódítása töretlen, 2005-ben a hibridek 1,25 mio. hektár vetésterületének több, mint 90%-án MSL-hibrideket termeltek.
A Saaten-Union hibridek elõnyeit a termelõk igazolják.
A Saaten-Union repcehibridek európai – köztük hazai – térhódítása a következõ okokra vezethetõk vissza:
Saaten-Union hibridek – legnagyobb árbevétel és termelési biztonság
Magyarországi kínálatunkban már klasszikusnak számít az ARTUS valamint a BALDUR. Mindkét hibrid folyamatos területnövekedése igazolta az elmúlt években, hogy a Saaten-Union hibridek egyesítik magukban mindazon genetikai és agronómiai tulajdonságokat, amelyek a szántóföldön, valós termelési körülmények között, nem csupán kisparcellás kísérletekben biztosítják a legmagasabb árbevétel elérésének lehetõségét. Míg az ARTUS kiváló növekedési erélyének, robosztusságának, regenerálódó-képességének köszönhetõen továbbra is a „legigénytelenebb” hibrid, kiválóan tolerálva a kedvezõtlen termõhelyi és idõjárási körülményeket, addig a BALDUR kimagasló termõképessége mellett a hibridek között egyedülállóan magas olajtartalmával és kiváló télállóságával vívta ki a termelõk elismerését. Intenzív és extenzív körülmények között egyaránt otthon érzi magát. A VECTRA, a Saaten-Union elsõ ogura-hibridje, az eddigi hibrideknél alacsonyabb magasságú. Sûrûn berakott elágazásai, jellemzõen magas ezerszemtömege erõsítik generatív jellegét. 2005-ben az államilag elismert hibridek között 3,87 t/ha eredményével a legnagyobb termést adó hibridünk volt. A jelenlegi hazai hibridszortimentben az egyik legalacsonyabb pergési hajlammal rendelkezik.
Az új generációs hibrideink tavalyi megjelenése igazolta, hogy a Saaten-Union hibridnemesítése folyamatosan biztosítja a mind magasabb árbevételt biztosító biológiai alapok elérhetõségét. Ezek az új hibridek a rendkívül zord és viszontagságos 2002/2003-as idõszakban is eredményesen kiállták a télállósági próbát, megfelelve mindvégig a magasabb termõképesség, jobb olajtartalom és állóképesség valamint a stabilan alacsony glükozinolát-tartalom feltételeinek. Teljesítményszintjükre álljon példaként az elmúlt két év hivatalos fajtakísérletei alapján számított, hektáronkénti árbevétel-kalkuláció, melyben a termésnagyság mellett az olajbonifikáció tétele is szerepel.
Az idei év újdonsága a HERKULES hibrid a korai éréscsoportban. A Saaten-Union legújabb ogura-hibridje 2004–2005 eredményei alapján a st. hibridek termésszintjét közel 3%-kal, a versenytárs korai fajták teljesítményét több, mint 15%-kal múlta felül. Olajtartalma átlagos, 44–45% körül mérhetõ. Extenzív és intenzív körülmények közé egyaránt ajánlott.
Az ELEKTRA MSL-hibrid a korai éréscsoportban kapott állami minõsítést 2004-ben. Kompakt, a jelenlegi hibridek között a legalacsonyabb magasságú állománya, kiemelkedõ állóképessége biztosítja a növényvédelmi kezelések hatékony elvégzését, ill. a gyors, problémamentes betakaríthatóságot. 4 t/ha feletti termõképessége átlag feletti olajtartalommal párosul. Sem genetikai, sem agronómiai szempontból nincsen gyenge pontja, nem véletlen, hogy Németországban is a legkedveltebb hibridek közé tartozik.
A TITAN MSL-hibrid bevezetésének elsõ évében Németország második legnagyobb területen termelt hibridjévé vált. Eddigi kísérleti eredményei valamint rendkívül kedvezõ hazai termesztési tapasztalatai alapján elmondható, hogy az elkövetkezendõ idõszak egyik meghatározó hibridévé válhat, hiszen rendkívül erõteljes gyökérzete, robosztus felépítése, kimagaslóan jó télállósága elsõsorban a közepes vagy gyengébb területekre predesztinálja. A hazai termesztési viszonyok között oly sokszor elõforduló kései vetés, nem éppen kedvezõ talajviszonyok, kemény tél, szárazság okozta stresszhelyzetben még a kezdõ hibridrepce termelõk számára is a legmagasabb szintû termésbiztonságot biztosítja.
A TENNO középérésû MSL-hibrid szintén 2004-ben részesült állami elismerésben. Elismerésének évében 4,88 t/ha hozama 12%-kal múlta felül a st. hibridek teljesítményét, olajtartalma 1%-kal magasabb volt az összehasonlító hibridek szintjénél. Kiváló télállósága, egyedülálló fejlõdési erélye valamint állóképessége új szintet teremt a termésbiztonság terén. Ezen agronómiai tulajdonságok valódi jelentõségét kiválóan igazolja, hogy az OMMI vizsgálataiban is igazolt egyedülálló állóképesség, ill. magas olajtartalom a valóban szántóföldi körülmények között elvégzett kísérletekben milyen teljesítmény, árbevételszint realizálását teszik lehetõvé.
A Saaten-Union hibridrepce nemesítõi a repcetermesztés sikerességének hosszú távú fenntarthatósága okán alapvetõ fontosságúnak tartják, hogy a beltartalmi mutatók terén – különös tekintettel a glükozinolát-tartalom alakulására – folyamatos minõségi javulás jellemezze a nemesítést. Csak így biztosítható, hogy a feldolgozás során keletkezõ igen nagy mennyiségû repcedara, ill. pogácsa biztonságosan és jövedelmezõen legyen értékesíthetõ. Valamennyi hibridünk biztonsággal – nem csak a reklám szlogenek szintjén – teljesíti a szigorú EU-s elõírásokat függetlenül az évjárat, a termõhely, az alkalmazott technológia hatásaitól, etalonként szolgálva a jövõ nemesítési célkitûzéseinek.
A Saaten-Union hibridnemesítés legújabb vívmányai
Az õszi káposztarepce hibridekben jelentkezõ heterózis-hatás szinte valamennyi tulajdonság vonatkozásában egyértelmû elõnyöket hozott a fajtákkal szemben, különös tekintettel a hozamok és a termésstabilitás javulására. A növények méretében bekövetkezett növekedése ezzel szemben egy nemkívánatos „mellékhatás”-ként jelentkezett. Ezért a hibridnemesítés új feladatai közé tartozik a hozamok további fokozása mellett egy kedvezõbb „szem-szár arány” (Harvest-index) elérése a termésbiztonság további fokozása érdekében.
A francia INRA kutatóintézetben sikerült mutáció során keletkezett ún. Bzh-géneket tartalmazó repcevonalakat szelektálni. Ezek az úgynevezett Bzh-törpeformák fenotípusosan sötétzöld rozetta leveleikrõl és a mélyen elhelyezkedõ tenyészõcsúcsairól ismerhetõk fel õsszel. Tavaszi fejlõdésükre az elhúzódó szárbaindulás és virágzáskezdet mellett az erõteljes oldalhajtásképzõdés és a növénymagasság drasztikus csökkenése jellemzõ. Ez a Bzh-törpetípus a jelenleg használt hagyományos nemesítési alapanyagoktól, különösen az olajtartalom és a betegség-ellenállóság tekintetében jelentõsen elmarad.
Nemesítési törekvéseink célja a törpe kiindulási anyag tulajdonságainak javítása a csökkent növénymagasság fenntartása mellett annak érdekében, hogy megfelelõ anyai vonalként legyen használható az ún. „féltörpe hibridek” létrehozásában. A törpe anyai vonal és egy hagyományos méretû apai vonal keresztezésével jönnek létre a féltörpe hibridek, amelyeknél a drasztikus magasságcsökkenés mintegy felére mérséklõdik.
A féltörpe hibridek az alábbi, a repcetermesztõk számára fontos elõnyöket hordozzák magukban:
Sajnálatosan a köztermesztésben az elõnyök mellett hátrányok megjelenésével is számolni kell:
A 00-minõségû fajták és hibridek mellett a Saaten-Union kiemelt fontossággal kezeli a meghatározott felhasználói igényeknek megfelelõ, speciális beltartalmi paraméterekkel rendelkezõ fajták nemesítését is. Az alacsony glükozinolát-, de magas erukasav-tartalmú fajták köre a közeljövõben bõvül az elsõ magas erukasav-tartalmú, MARCANT nevû hibriddel. Ezt a hibridet a vegyipar, jellemzõen a mosópor gyártók számára állítják elõ zárt termeltetési rendszerben. A legfrissebb innovációt egy magas olajsav- ugyanakkor alacsony linolénsav-tartalmú (HOLLI) fajta képviseli. A SPLENDOR fajtából származó olaj a hagyományos repcébõl nyerttel szemben jóval kedvezõbb sütési tulajdonságokkal, magasabb hõstabilitással rendelkezik. Ezt az olajminõséget világújdonságként sikerült a Saaten-Union repcenemesítésnek létrehoznia.