Több szinonim kifejezés is használatos. A szakmai közélet és a jogszabály szerinti legpontosabb kifejezés az "ellenõrzött ökológiai gazdálkodás". Gyakran használatosak még a biológiai, organikus, öko vagy bio szavak, de ezek mind ugyanazt takarják.
Miért ellenõrzött az ökológiai gazdálkodás?
Az ökológiai vagy biogazdálkodás nem egyénileg, önkényesen meghatározott termelési módszer. A termelés és termékek feldolgozása nemzetközileg egységes követelmény rendszer szerint történik, és mindezt egységes módon ellenõrzik is. A nemzetközileg egységesített szabályok biztosítják az áruk akadálytalan forgalmát.
Milyen szabályok alapján történik a termelés és ellenõrzés?
Az ökológiai gazdálkodás nemzetközi alapját az IFOAM (Organikus Gazdálkodók Nemzetközi Szövetsége) Alapfeltétel-rendszere alkotja. Ez egy társadalmi szervezetek által elfogadott követelmény rendszer. Az IFOAM tagja minden jelentõsebb civil szervezet, aki az ökológiai gazdálkodással foglalkozik, ezért a nemzetközi elismertsége nagy.
A privát feltételrendszereknél is fontosabb nemzetközi norma az EU 2092/91 rendelet (EU-ÖKO-RENDELET). Ez jogszabály, amelynek betartása felett az állam õrködik, és mindenkire kötelezõ, aki ökológiai termékeket termel, feldolgoz vagy importál. A rendelet pontosan meghatározza az ellenõrzési rendszert.
Az EU 2092/91 rendelettel összhangban hazánk is kidolgozta saját öko-jogszabályát, amely a 140/99 sz. kormányrendelet, és a 2/2000 FVM-KöM együttes rendelet. Aki ökológiai termékeket értékesítési céllal elõállít, feldolgoz, vagy importál, annak meg kell felelni e jogszabályok követelményeinek.
Minek kell megfelelni egy magyar biogazdának?
Milyen szabályoknak lehet még megfelelni?
Mikor lesz a termék öko termék?
Az ökológiai gazdálkodás átállási idõszakkal kezdõdik (szántóföldi növények esetén 2 év; ültetvények esetén 3 év). Az átállási idõszak alatt ökológiai termék még nem értékesíthetõ, de a jelölésben utalni lehet arra, hogy a termékeket az ökológiai gazdálkodásra való áttérés idõszakában állították elõ. A termelési elõírásokat már az átállás alatt is maradéktalanul be kell tartani.
Milyen fontosabb szabályokat kell a termelés során betartani?
Tilos a mûtrágyák használata, helyette a talaj termékenységét az alábbi módszerekkel kell fenntartani:
Tilos a szintetikus növényvédõszerek használata, kártevõk és kórokozók elleni védekezést az alábbi módon kell megoldani:
Tilos a gyomirtók használata, a gyom szabályzás alábbi módjai lehetségesek:
Tilos a genetikailag módosított szervezetek vagy azok származékainak használata.
Hogyan épül fel az ellenõrzési rendszer?
A ökológiai gazdálkodás ellenõrzési rendszerét az ellenõrzõ hatóság koordinálja .
Az ellenõrzõ hatóság feladatai a következõk:
Az ellenõrzést olyan szervezetek (egyesület, vállalkozás) végezhetnek, amelyek az alábbi követelményeknek megfelelnek:
Az ellenõrzõ szervezetek termelõvel kötött szerzõdés alapján végzik az ellenõrzést, és megfelelés esetén azt tanúsítvánnyal igazolják.
Milyen elõnyökkel jár az ökológiai gazdálkodásra való áttérés?
Társadalmi elõnyök
Egyéni elõnyök
Dér Sándor
ügyvezetõ
Hungária Öko Garancia Kft.