Az állatalapú támogatások egyik jogosultsági feltétele, hogy az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (ENAR) történő kötelező adatbejelentések megfelelően teljesüljenek. Gyakori hibák sokszor a hiányos állatorvosi adatközlésből fakadnak.
A kölcsönös megfeleltetés rendszerében alapvető szabály a mezőgazdasági haszonállatok megfelelő azonosítása és nyilvántartása. Ezen előírásokról bővebben a kamara portálján elérhető KM kézikönyv (JFGK 6, JFGK 7, JFGK 8) fejezeteiben olvashatnak. Most arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy számos állatalapú támogatásnak ugyancsak az a jogosultsági feltétele, hogy az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (ENAR) történő kötelező adatbejelentések megfelelően teljesüljenek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) összegyűjtötte a tavalyi év során benyújtott állatalapú kérelmekben a leggyakoribb elutasítást keletkeztető okokat, melyeket az alábbiakban ismertetünk.
Míg a megyei körzetbe sorolt tenyészetek esetén a körzeti kapcsolattartó állatorvos végzi a bejelentéseket az adatbázis felé, addig az önálló tenyészeteknél a bejelentés és a marhalevelek kezelése a kijelölt ENAR-felelős feladata.
Fontos megemlíteni, hogy a megyei körzetekben a bejelentésekhez kapcsolódó elutasítások sok esetben nem az állattartó mulasztásából adódnak, hanem a kapcsolattartó állatorvos az, aki késedelmesen vagy hiányosan teljesíti azt. Ezért annak érdekében, hogy, az állattartók a bejelentési kötelezettségüknek meg tudjanak felelni, minden esetben javasolt az ún. „ENAR esemény bejelentése kapcsolattartó állatorvosnak” elnevezésű segédbizonylat használata, melynek egy példányát el kell kérni a kapcsolattartó állatorvostól. A bizonylat használata nem kötelező, de szükség esetén a KM helyszíni ellenőrzése során a tartó ezzel tudja igazolni, hogy időben eleget tett a jogszabályba foglalt kötelezettségének. A bizonylat elérhető a www.enar.hu honlapon.